Przejdź do zawartości

2007-10-20: Gryfino: trzech mężczyzn naruszyło ciszę wyborczą

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 20 października 2007


Trzej mężczyźni staną przed sądem, ponieważ nocą rozklejali plakaty wyborcze w Gryfinie (zachodniopomorskie). To pierwszy przypadek złamania ciszy wyborczej.

Trzech mężczyzn zostało zauważonych przez strażników miejskich podczas rozklejania plakatów jednej z partii politycznej. Całą trójką zajmie się sąd. Za złamanie ciszy wyborczej powinni spodziewać się przynajmniej kilkuset złotych kary.

Policja i straż miejska od północy są szczególnie wyczulone na polityczną agitację. Do jutra, do godziny 20:00, nie wolno zachwalać kandydatów do Sejmu i Senatu, namawiać do głosowania na nich, rozdawać ulotek, rozklejać plakatów wyborczych.

Dotychczas zanotowano 40 przypadków łamania ciszy wyborczej.

"Naklejano bądź niszczono plakaty wyborcze, rozdawano ulotki oraz wkładano je do skrzynek pocztowych" - poinformował Zbigniew Urbański z Komendy Głównej Policji.

"Państwowa Komisja Wyborcza otrzymała kilka skarg na publikację na stronach internetowych sondaży wyborczych oraz materiałów propagandowych. Sprawę musi zbadać policja, gdyby okazało się, że sondaże były rzeczywiście publikowane w sobotę na stronach internetowych, wtedy będziemy mieć do czynienia z przestępstwem, o którym powinna zostać powiadomiona prokuratura. Grzywna w takim przypadku może wynieść nawet milion złotych" - poinformował Miłosz Wilkanowicz z PKW.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]