Przejdź do zawartości

2007-10-19: O północy rozpoczęła się cisza wyborcza

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 19 października 2007

W piątek o północy skończyła się kampania wyborcza. Od godziny 24:00 19 października do godziny 20:00 21 października obowiązuje cisza wyborcza. Podczas jej obowiązywania nie wolno podawać wyników sondaży związanych z wyborami parlamentarnymi, wyników wyborów, organizować manifestacji, wygłaszać przemówień i rozdawać ulotek. Nie można również agitować na terenie lokali wyborczych.

Nie jest naruszeniem ciszy wyborczej namawianie tylko do udziału w głosowaniu - bez agitowania na kogo oddać głos. Podczas ciszy wyborczej nie jest też zabronione publikowanie postanowień sądów wydanych w trybie wyborczym. Cisza wyborcza nie wyłącza z działalności publicznej organów państwowych.

Swoje głosy Polacy będą mogli oddać w ponad 25 tys. lokali wyborczych. Za granicą będą mogli oni oddać głos w 205 komisjach obwodowych. Zorganizowanie wyborów będzie kosztowało 79 mln złotych.

Regulacje prawne

[edytuj | edytuj kod]

Ustawa z dnia 12 kwietnia 2001 r. Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej DZ.U. 2001 Nr 46 poz. 499 z późn. zm.

  • Art. 86. Od zakończenia kampanii wyborczej aż do zakończenia głosowania zabronione jest podawanie do wiadomości publicznej wyników przedwyborczych badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych i wyniku wyborów.
  • Art. 87.
  1. Od zakończenia kampanii wyborczej aż do zakończenia głosowania zabronione jest zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień, rozdawanie ulotek, jak też prowadzenie w inny sposób agitacji na rzecz kandydatów i list kandydatów.
  2. Zabronione są wszelkie formy agitacji w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku, w którym ten lokal się znajduje.
  • Art. 219. Kto podaje do wiadomości publicznej wyniki przedwyborczych badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych i wyniku wyborów z naruszeniem zakazu, o którym mowa w art. 86, podlega grzywnie od 500 000 do 1 000 000 złotych.
  • Art. 220. Kto:
  1. narusza zakazy określone w art. 87 albo w art. 88 ust. 1, 2 lub 3,
  2. umieszcza plakaty i hasła wyborcze bądź ustawia urządzenia ogłoszeniowe z naruszeniem zasad określonych w art. 90,

podlega karze grzywny.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]