Przejdź do zawartości

2007-09-13: Prezydent: nieprawdziwe informacje o nominacjach sędziowskich na antenie TVN24

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 13 września 2007
Kancelaria prezydenta

12 września 2007 r. na antenie TVN24 poseł Platformy Obywatelskiej Rafał Grupiński stwierdził, że Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej „nie potrafi 95 sędziów, niektórych od blisko pół roku, mianować, żeby mogli pełnić swoje funkcje”. W związku z powyższym Kancelaria Prezydenta RP wydała oświadczenie:

"Kancelaria Prezydenta RP oświadcza, że stwierdzenie posła Grupińskiego nie odpowiada prawdzie. Na decyzję Prezydenta RP w przedmiocie powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego oczekują obecnie 63 osoby; większość z nich na powołanie czeka od lipca br., co – biorąc pod uwagę okres urlopowy – jest bardzo krótkim terminem.

Ponadto Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej postanowieniem z 12 września 2007 r. powołał do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego 75 osób (Sąd Najwyższy i sądy powszechne). Uroczystość wręczenia w/w aktów nominacyjnych oraz odebranie przez Prezydenta RP ślubowania od nowopowołanych sędziów planowane jest jeszcze we wrześniu.

Informujemy jednocześnie, że od początku kadencji do chwili obecnej Prezydent Lech Kaczyński powołał 1121 sędziów, a w samym tylko 2007 r. – 626 (sędziów Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, administracyjnych i wojskowych)".

Źródła

[edytuj | edytuj kod]