2007-08-29: Norwegia: ekologiczny zakład karny

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 29 sierpnia 2007
N icon law and crime.png
Knut Storberget

"Norweski zakład karny typu otwartego Bastøy, położony na wyspie na południe od Oslo, jest pierwszym na świecie w pełni ekologicznym więzieniem" - poinformował Øyvind Alnæs, dyrektor więzienia.

27 sierpnia miało miejsce uroczyste podsumowanie dziesięcioletnich starań o uczynienie placówki ekologiczną. Knut Storberget, norweski minister sprawiedliwości stwierdził, że zakład jest "symbolem tego, że można myśleć w inny sposób".

W placówce są zainstalowane panele słoneczne, ogrzewa się je drewnem, produkuje ekologiczne jedzenie (m.in. prowadzone są ekologiczne uprawy, zbierane jagody, łowione ryby) oraz prowadzi recykling.

Skazani hodują:

  • 200 kurczaków
  • 40 owiec
  • 20 krów
  • 8 koni

Władze placówki poprzez ekologię chcą zaszczepić w nich "szacunek dla ludzi i przyrody".

"Naszym zadaniem jest stworzyć każdemu jak najlepsze warunki do rozwoju i dać podstawę do pozytywnych zmian. Życie w środowisku, w którym trzeba się wykazać samodzielnością i odpowiedzialnością, jest wyzwaniem i jest wymagające. To motywuje osadzonych do zmiany zachowania" - powiedział dyrektor zakładu karnego.

Około 100 więźniów przebywających w zakładzie pilnuje 69 strażników. Wielu skazanych prosi aby skierowano ich właśnie do tej placówki.

Źródła[edytuj | edytuj kod]