2007-08-29: Norwegia: ekologiczny zakład karny

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 29 sierpnia 2007
Knut Storberget

"Norweski zakład karny typu otwartego Bastøy, położony na wyspie na południe od Oslo, jest pierwszym na świecie w pełni ekologicznym więzieniem" - poinformował Øyvind Alnæs, dyrektor więzienia.

27 sierpnia miało miejsce uroczyste podsumowanie dziesięcioletnich starań o uczynienie placówki ekologiczną. Knut Storberget, norweski minister sprawiedliwości stwierdził, że zakład jest "symbolem tego, że można myśleć w inny sposób".

W placówce są zainstalowane panele słoneczne, ogrzewa się je drewnem, produkuje ekologiczne jedzenie (m.in. prowadzone są ekologiczne uprawy, zbierane jagody, łowione ryby) oraz prowadzi recykling.

Skazani hodują:

  • 200 kurczaków
  • 40 owiec
  • 20 krów
  • 8 koni

Władze placówki poprzez ekologię chcą zaszczepić w nich "szacunek dla ludzi i przyrody".

"Naszym zadaniem jest stworzyć każdemu jak najlepsze warunki do rozwoju i dać podstawę do pozytywnych zmian. Życie w środowisku, w którym trzeba się wykazać samodzielnością i odpowiedzialnością, jest wyzwaniem i jest wymagające. To motywuje osadzonych do zmiany zachowania" - powiedział dyrektor zakładu karnego.

Około 100 więźniów przebywających w zakładzie pilnuje 69 strażników. Wielu skazanych prosi aby skierowano ich właśnie do tej placówki.

Źródła[edytuj]