2007-06-04: Były prezydent Liberii przed trybunałem haskim

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 4 czerwca 2007
Prawo i przestępczość
N icon law and crime.png
Położenie Liberii
Ulica Monrovii - stolicy Liberii (2006)

Charles Ghankay Taylor, polityk liberyjski a także były prezydent Liberii, został postawiony w stan oskarżenia przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze. Postawiono mu 11 zarzutów a wśród nich morderstwa, okaleczenia, gwałty, włączanie dzieci do walk oraz popieranie rebeliantów w prowadzonej wojnie domowej w Sierra Leone (1996-2002) gdzie zginęło dziesiątki tysięcy ludzi.

Oskarżony nie pojawił się 3 czerwca na rozprawie bo, jak twierdził "nie wierzy w bezstronność trybunału". Jest on pierwszym przywódcą afrykańskim, którego haski trybunał ONZ sądzi za zbrodnie wojenne.

Charles Taylor został wybrany prezydentem Liberii w 1997 roku. Podczas jego rządów kraj ten z jednego z zamożniejszych stał się jednym z uboższych państw Afryki. Panowała tam anarchia, grabieże i bezprawie. W Monrovii - stolicy państwa - zabrakło elektryczności i wody. Na terenie kraju grasowały bandy, okradające, gwałcące i mordujące ludność.

W 2003 roku prezydent Nigerii, Olusegun Obasanjo przekonał Taylora do ustąpienia z pełnionych funkcji. Były prezydent Liberii otrzymał w zamian dom w Nigerii nad wybrzeżem Atlantyku oraz gwarancję spokoju.

Źródła[edytuj | edytuj kod]