2007-04-28: Zamieszki w Estonii po usunięciu pomnika żołnierzy radzieckich

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 28 kwietnia 2007
Protesty 26 kwietnia
Zamieszki w nocy z 26 na 27 kwietnia

W stolicy Estonii, Tallinie, doszło do zamieszek po usunięciu przez władze pomnika upamiętniającego wyzwolenie Estonii spod hitlerowskiej okupacji przez Armię Czerwoną. Manifestanci sprzeciwiający się usunięciu pomnika, w większości przedstawiciele mniejszości rosyjskiej, starli się z policją. W nocy z 26 na 27 kwietnia w zamieszkach zginęła jedna osoba a 44 zostały ranne. Dzisiejszej nocy aresztowanych zostało według różnych szacunków co najmniej 300 osób a więcej niż 10 zostało rannych.

"Brązowy Żołnierz", wzniesiony w roku 1947, był uważany przez nacjonalistów estońskich za symbol okupacji rosyjskiej, natomiast dla mniejszości rosyjskiej był on symbolem wyzwolenia Europy Wschodniej z nazizmu. Rząd estoński zgodnie ze swoimi wcześniejszymi zapowiedziami zdecydował się na jego usunięcie. Pomnik jest obecnie trzymany w nieznanym miejscu. Według rzecznika rządu estońskiego, Martina Jasko, statua zostanie umieszczona na jednym z cmentarzy wojskowych w Tallinie.

28 kwietnia Władimir Putin w rozmowie telefonicznej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, wyraził swe zaniepokojenie zamieszkami w Tallinie. "Władimir Putin wyraził swe najgłębsze zaniepokojenie dramatycznym rozwojem wydarzeń w Tallinie po podjęciu przez władze estońskie działań w celu zdemontowania pomnika. Ze swej strony Angela Merkel zaapelowała o jak najszybsze rozwiązanie sytuacji i (wezwała) wszystkie strony do umiaru" - poinformował Kreml.

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaapelowało 28 kwietnia do wspólnoty międzynarodowej o reakcję na starcia w Estonii i zagroziło sankcjami.

"Dziesiątki cywilów padły ofiarą nadmiernego użycia siły przez władze estońskie przeciwko manifestantom. Mamy nadzieję, że postępowanie władz estońskich zostanie odpowiednio ocenione przez społeczność międzynarodową, a zwłaszcza sojuszników Estonii w Unii Europejskiej i NATO, oraz w Radzie Europy i OBWE" - informowano w oświadczeniu rosyjskiego MSZ.

Trzy rosyjskie sieci sklepów spożywczych wycofały już ze sprzedaży estońskie towary. Jedna z nich o nazwie "Siedmoj Kontinent" ("Siódmy kontynent") zapowiedziała że estońskie produkty znikną z półek w ciągu dwóch dni. "Stanowisko przedsiębiorstwa "Siedmoj Kontinent" wobec wydarzeń w Estonii jest jednoznaczne. Sprzeciwiamy się usunięciu pomnika żołnierza-wyzwoliciela w Tallinie i uważamy podobne działania za niedopuszczalne. W związku z tym zapadła decyzja o skorygowaniu asortymentu w sklepach sieci" - powiedział przedstawiciel sieci.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
pomnik Brązowego Żołnierza


Źródła[edytuj | edytuj kod]