2007-05-02: Estonia prosi Litwę o pomoc

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 2 maja 2007
Estonia

Estonia zwróciła się z prośbą do władz Litwy o uzupełnienie ekwipunku policyjnego, który został zniszczony podczas zamieszek w Tallinie w ubiegłym tygodniu. Władze Estonii obawiają się nowej fali demonstracji związanej z usunięciem pomnika żołnierzy radzieckich.

Istnieją poważne obawy, że 9 maja – w rocznicę zwycięstwa Armii Czerwonej nad hitlerowskimi Niemcami w 1945 roku, może dojść do kolejnych zamieszek wywołanych przez rosyjską diasporę z powodu usunięcia pomnika żołnierzy radzieckich.

Pomnik, który w nocy z czwartku na piątek został usunięty z centrum Tallina, obecnie znajduje się na cmentarzu wojskowym. Jego odsłonięcie ma nastąpić 8 maja, czyli w rocznicę zakończenia II wojny światowej.

Dzisiaj litewskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że Litwa przekazała Estonii ekwipunek policyjny.

"Po przyjacielsku podzieliliśmy się tym, co posiadamy, a nie mieliśmy nadmiaru – poinformował Stanislovas Liutkeviczius (wiceminister spraw wewnętrznych Litwy). Nie podał jednak, jakich rozmiarów była ta pomoc.

"Jesteśmy bardzo wdzięczni Litwie, jej rządowi, prezydentowi, parlamentowi i obywatelom Litwy za udzieloną pomoc" – podziękowała za pomoc Litwie przebywająca w Wilnie Ene Ergma (przewodnicząca estońskiego parlamentu).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]