Przejdź do zawartości

2007-04-28: Rosyjska organizacja młodzieżowa "Nasi" grozi rozbiórką ambasady Estonii w Moskwie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 28 kwietnia 2007

Wasilij Jakimienko (urzędnik kremlowskich służb prasowych), lider organizacji młodzieżowej „Nasi” (Naszy) poinformował 28 kwietnia, że jeżeli pomnik żołnierzy radzieckich w Tallinie nie wróci na dawne miejsce, to jego stowarzyszenie przystąpi do rozbiórki ambasady Estonii w Moskwie.

"Stawiamy rządowi Estonii ultimatum. Jeśli do 1 maja nie wyznaczy on terminu przywrócenia pomnika żołnierza-wyzwoliciela na dawne miejsce, my 1 maja określimy datę rozpoczęcia demontażu budynku estońskiej placówki. Nasza akcja jest bezterminowa. Będziemy blokować ambasadę dopóty, dopóki władze Estonii nie odbudują pomnika i nie przeproszą za jego rozbiórkę" – poinformował Wasilij Jakimienko. Stwierdził także, że Estonia "po kościach idzie do Unii Europejskiej".

Kilka prokremlowskich organizacji młodzieżowych m.in. „Nasi”, „Młoda Gwardia”, „Młoda Rosja” od dwóch dni pikietują estońską ambasadę w Moskwie, paraliżując jej pracę. W akcji uczestniczy ok. 600 osób (na noc ma pozostać ok. 60 osób). Placówkę ochraniają siły specjalne milicji (OMON). Zwiększono również patrole milicyjne na okolicznych ulicach.

28 kwietnia pracownik estońskiej ambasady w Moskwie poinformował, że konsulat prawdopodobnie zostanie zamknięty "na pewien czas", ponieważ "nie jest zagwarantowany odpowiedni stopień jego bezpieczeństwa".

Pikiety organizowane są również przed estońskimi konsulatami w Petersburgu i Pskowie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]