2007-04-28: Rosyjska organizacja młodzieżowa "Nasi" grozi rozbiórką ambasady Estonii w Moskwie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 28 kwietnia 2007

Wasilij Jakimienko (urzędnik kremlowskich służb prasowych), lider organizacji młodzieżowej „Nasi” (Naszy) poinformował 28 kwietnia, że jeżeli pomnik żołnierzy radzieckich w Tallinie nie wróci na dawne miejsce, to jego stowarzyszenie przystąpi do rozbiórki ambasady Estonii w Moskwie.

"Stawiamy rządowi Estonii ultimatum. Jeśli do 1 maja nie wyznaczy on terminu przywrócenia pomnika żołnierza-wyzwoliciela na dawne miejsce, my 1 maja określimy datę rozpoczęcia demontażu budynku estońskiej placówki. Nasza akcja jest bezterminowa. Będziemy blokować ambasadę dopóty, dopóki władze Estonii nie odbudują pomnika i nie przeproszą za jego rozbiórkę" – poinformował Wasilij Jakimienko. Stwierdził także, że Estonia "po kościach idzie do Unii Europejskiej".

Kilka prokremlowskich organizacji młodzieżowych m.in. „Nasi”, „Młoda Gwardia”, „Młoda Rosja” od dwóch dni pikietują estońską ambasadę w Moskwie, paraliżując jej pracę. W akcji uczestniczy ok. 600 osób (na noc ma pozostać ok. 60 osób). Placówkę ochraniają siły specjalne milicji (OMON). Zwiększono również patrole milicyjne na okolicznych ulicach.

28 kwietnia pracownik estońskiej ambasady w Moskwie poinformował, że konsulat prawdopodobnie zostanie zamknięty "na pewien czas", ponieważ "nie jest zagwarantowany odpowiedni stopień jego bezpieczeństwa".

Pikiety organizowane są również przed estońskimi konsulatami w Petersburgu i Pskowie.

Zobacz też[edytuj]

Źródła[edytuj]