Przejdź do zawartości

2007-04-19: Rosja: Zagrożenie rasistowskimi atakami w urodziny Hitlera

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 19 kwietnia 2007


Uniwersytet Moskiewski ostrzegł swoich zagranicznych studentów, aby zrobili zakupy na kilka dni i nie wychodzili z budynków do końca weekendu – czyli do czasu zakończenia urodzin Adolfa Hitlera. Chodzi o bezpieczeństwo studiujących – urodziny Hitlera są w Rosji od kilku lat okazją do brutalnych rasistowskich ataków.

Liczba takich ataków wzrasta w Rosji od lat, a 20 kwietnia często dochodzi do ich eskalacji. Potwierdzają to również raporty Amnesty International: "Taka jest niestety prawda, że urodziny Hitlera są dla rosyjskich rasistów impulsem do akcji. Te dni są szczególnie niebezpieczne dla mniejszości etnicznych w Rosji" – mówił Stephen Bowen z AI. "Działania rosyjskich władz w tej sprawie można, delikatnie mówiąc, różnie oceniać. Apelujemy do nich, aby udowodniły w tym roku, że naprawdę chcą walczyć z tym problemem, i z większym zaangażowaniem zajęły się zapewnieniem bezpieczeństwa publicznego podczas tegorocznych urodzin Hitlera."

"To miłe, że uniwersytet o nas dba, ale z drugiej strony to absurd, że nasza wolność jest ograniczana z powodu jakichś skrajnych grup. W normalnym, demokratycznym kraju władze nie zważają na interesy takich grup, a wręcz przeciwnie – siły ochrony porządku publicznego bronią przed nimi ludzi" – stwierdziła Liah Ganeline (studentka z Izraela).

Akademik w dniu urodzin Hitlera jest zamykany od kilku lat. Władze tłumaczą to szkoleniem przeciwpożarowym.

Według rosyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych, w Rosji jest około dwudziestu tysięcy skinheadów, a w samej Moskwie dwa i pół tysiąca.

Źródła[edytuj | edytuj kod]