2007-02-22: Komisja Europejska nałożyła karę 1 mld euro na kartel producentów wind

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 22 lutego 2007

Rekordową grzywnę, 992,3 mln euro, Komisja Europejska nałożyła wczoraj na pięciu producentów schodów ruchomych i wind za utworzenie kartelu manipulującego w niedozwolony sposób rynkiem.

Niemal połowa tej sumy, 479,7 mln euro, przypada na niemiecki koncern ThyssenKrupp i jest to najwyższa kara nałożona przez KE na pojedyncze przedsiębiorstwo. Pozostałe ukarane firmy to: amerykański Otis (225 mln), szwajcarski Schindler (143,7 mln), Kone z Finlandii (142,1 mln) oraz Mitsubishi z Japonii (1,8 mln).

Niedozwolone praktyki kartelu, który istniał w latach 1994-2004, miały polegać m.in. na takim ustaleniu rozdziału zleceń w Niemczech, Belgii, Luksemburgu i Holandii na poszczególne przedsiębiorstwa, że każde z nich miało z góry zagwarantowane utrzymanie pierwotnego udziału w rynku. W tym celu producenci ustalali między sobą, który z nich ma wygrać publiczny przetarg lub zdobyć zlecenie i pod tym kątem sporządzali swoje oferty.

Takie postępowanie miało przyczynić się do znacznego podwyższenia kosztów wielu budowli, m.in. siedzib instytucji publicznych i szpitali. Także Unia Europejska miała ucierpieć na działalności kartelu podczas remontu siedziby KE w Brukseli.

Według opublikowanego wczoraj oświadczenia pierwotna kara dla ThyssenKrupp została podwyższona o 50 %, jako że jest to już druga sprawa o naruszenie konkurencji przeciwko tej firmie. Z kolei na wysokość grzywien przeciwko Otisowi i Kone korzystnie dla firm miała wpłynąć ich współpraca z KE przy ujawnianiu kartelu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]