Przejdź do zawartości

2007-01-16: Amnestia maturalna niezgodna z prawem - orzekł TK

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 16 stycznia 2007


Tuż po 15 Trybunał Konstytucyjny orzekł, że amnestia maturalna wprowadzona przez Ministra edukacji Romana Giertycha jest niezgodna z konstytucją i ustawą o systemie oświaty - podało polskie radio program 3. Trybunał rozpatrzył dzisiaj zaskarżone przez Rzecznika Praw Obywatelskich rozporządzenie ministra edukacji Romana Giertycha dotyczącego maturzystów, którzy zdawali egzamin w roku szkolnym 2004-2005 i 2005-2006 i otrzymali świadectwo maturalne. Trybunał orzekł, że przepis ten traci prawo 12 miesięcy od ukazania się orzeczenia w Dzienniku Ustaw. W praktyce oznacza to, że świadectwa wydane w latach poprzednich są ważne, dodatkowo jeszcze tegoroczni maturzyści mogą skorzystać z amnestii. Wszystkie terminy tegorocznego sprawdziany dojrzałości pozostają bez zmian.

-Świadectwa dojrzałości wydane na mocy tzw. amnestii maturalnej są ważne. Uznanie przez Trybunał Konstytucyjny przepisów, na mocy których zostały one wydane nie unieważnia tych świadectw - powiedziała sędzia Ewa Łętowska w uzasadnieniu do wtorkowego wyroku TK.

RPO powiedział, że tzw. amnestia dzieli maturzystów tych, którzy zdali całą maturę, tych, którzy nie zdali, ale dostali amnestię, i tych, którzy w ogóle nie zdali.

Rektorzy Uniwersyteccy oznajmili, że ustawią tak limity punktowe przy rekrutacji, że żaden z amnestyjnych maturzystów nie będzie miał szans dostać się na uczelnie.

Źródła[edytuj | edytuj kod]