2006-10-20: MAN skarży w Chinach piratów przemysłowych

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 20 października 2006

W sądzie w Pekinie producent ciężarówek MAN złożył pozew przeciwko firmie Zonda z chińskiej prowincji Jiangsu. Przedmiotem sporu jest model luksusowego autobusu o nazwie Starliner produkowany przez spółkę-córkę MAN Neoplan, który miał swoją publiczną premierę na salonie samochodowym w Hanowerze w 2004 roku. Już w marcu 2005 podobny pojazd chińska firma pokazała na wystawie autobusów w Szanghaju, tym razem pod nazwą A9. Od tego czasu Zonda miała sprzedać – według Niemców – kilkaset sztuk tych trzykrotnie tańszych od oryginału autobusów. W sierpniu 2005 Neoplan zgłosił w Chinach patent na wygląd Starlinera.

Wiceprezes chińskiej filii MAN Franz Neundlinger uważa, że Chińczycy z Zondy dokładnie skopiowali wygląd zewnętrzny Starlinera z fotografii. Niemcy oczekują, że sąd jak najszybciej wstrzyma produkcję A9 i nakaże Zondzie wypłacenie odszkodowania.

Według chińskiego partnera Neoplana, firmy Jinhua, która zakupiła licencję na produkcję Starlinera w Chinach, działania Zondy spowodowały już wielkie straty.

Przedstawiciele Zondy odpierają zarzuty twierdząc, że ich firma sama pracowała nad projektem A9 już od 2003 roku i że ma ona duże doświadczenie w konstruowaniu autobusów.

Kradzież własności przemysłowej jest w Chinach na porządku dziennym. Niedawno pojawił się tam samochód do złudzenia przypominający model Smart ze stajni Mercedesa. Inne przykłady to Chery przypominający Volkswagena Jettę, oraz model QQ będący imitacją Chevroleta Spark.

Źródła[edytuj | edytuj kod]