2006-10-16: Wal-Mart skazany na milionowe odszkodowanie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 16 października 2006
N icon law and crime.png
Sklep sieci Wal-Mart

Sąd w Filadelfii skazał sieć supermarketów Wal-Mart na zapłacenie swoim pracownikom 78,5 mln dolarów odszkodowania z powodu naruszenia prawa o czasie pracy stanu Pensylwania.

Do zbiorowego pozwu przyłączyło się ok. 187 000 byłych i obecnych pracowników Wal-Martu. Główna powódka Doris Hummel skarżyła się na złe traktowanie przez przełożonych. Twierdziła, że była zmuszona pracować przeciętnie nawet przez 12 dodatkowych godzin w ciągu tygodnia bez wynagrodzenia, aby wykonać powierzone jej zadania.

Sąd w całości uznał argumenty powodów i w czwartek zawyrokował o winie koncernu, zaś ława przysięgłych wymierzyła w piątek kwotę odszkodowania w pełni zgodną z pozwem. Nie uznano twierdzeń adwokatów koncernu, jakoby pracownicy dobrowolnie rezygnowali z przerw w pracy.

Wal-Mart oświadczył, że będzie się odwoływał.

Wal-Mart stale jest krytykowany przez różne środowiska, które zarzucają sieci wyzysk pracowników. Już wcześniej sądy w Kalifornii i Kolorado nakazały koncernowi zapłacić pracownikom odszkodowania, które w sumie przekroczyły kwotę 220 mln dolarów.


Źródła[edytuj | edytuj kod]