Przejdź do zawartości

2006-06-30: Wyścig Solidarności i Olimpijczyków 2006: Aldo Ilesić wygrał 4 etap, Radosz pozostaje liderem

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 30 czerwca 2006

Aldo Ilesić (Perutnina Ptuj) wygrał 4. etap Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. Drugie miejsce zajął Marek Wesoły (CCC Polsat), a trzecie Sebastian Schwager (Thuringer).

Podczas sprintu była kraksa w peletonie. Liderem pozostał Robert Radosz (DHL - Author)

Dzisiejszy etap był najdłuższym etapem w tegorocznym wyścigu. Kolarze wyjechali z Tarnobrzegu i w drodze do mety w Przemyślu pokonali 198,1 km.

Już na pierwszej rundzie w Tarnobrzegu zaatakowała dwójka młodych zawodników - Łotysz Daniels Ernestovskis (Rietmu bank) oraz Marcin Jasiński z grupy Nobless prowadzonej przez byłego polskiego kolarza Piotra Wadeckiego. Od peletonu próbował uciec Ukrainiec Stanislaw Rudoj, ale bezskutecznie.

Dwójka młodych kolarzy (Polak urodzony jest w 1985, a Łotysz w 1986 roku) szybko powiększała przewagę, która już na 11. km wynosiła ponad 30 sekund i wobec biernej postawy peletonu szybko wzrastała.

Tymczasem na trasie zaczął padać przybierający na sile deszcz. Natychmiast szosa stała się śliska i niebezpieczna. Odczuli to obaj uciekinierzy - obaj leżeli na jednym z rond na trasie. Po chwili kontynuowali jazdę. Przez większość wyścigu utrzymywali przewagą wahającą się od 4 do 6 minut. Oni podzielili między siebie premie lotne - pierwszą i trzecią wygrał Łotysz Ernestovskis, a drugą Jasiński.

Niecałe 30 kilometrów od mety znajdowała się premia górska trzeciej kategorii. Wygrał ją Jasiński. Liderem klasyfikacji górskiej pozostał Adam Sznitko (trzeci na tej premii górskiej) Od tego czasu przewaga uciekinierów zaczęła szybko maleć.

Wkrótce, uciekinierzy zostali dogonieni przez peleton prowadzony przez grupę DHL - Author. Gdy czołówka wjeżdżała do Przemyśla swoich szans próbował jeszcze mistrz Polski - Mariusz Witecki z ekipy Intel Action. Jego atak okazał się nieskuteczny.

W końcówce etapu doszło do kilku wypadków. Kraksę miał m.in. wicelider klasyfikacji punktowej Krzysztof Jeżowski.

Wyścig wygrał 21-letni Słoweniec Aldo Ino Ilesic z ekipy Perutnina Ptuj, który wyprzedził Marka Wesoły (CCC Polsat). Trzeci był Sebastian Schwager z niemieckiego zespołu Thuringer Energie, a czwarty Marco Zanotti z grupy Unibet.com.

Liderem pozostał Robert Radosz, który jest coraz bliżej zwycięstwa w całym wyścigu. Pozostałe koszulki także nie zmieniły swoich właścicieli.

Źródła[edytuj | edytuj kod]