Przejdź do zawartości

2006-06-11: Mundial 2006: Meksyk 3-1 Iran

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 11 czerwca 2006
Meksyk Iran
MŚ grupa D · Frankenstadion (Norymberga) · 11 czerwca 2006 · godz. 18.00 · Widzów: 41000 · Sędzia: Roberto Rosetti (Włochy)
3 - 1
(1-1)

Bravo 28' 76'
Zinha 79'

Golmohammadi 36'

Sanchez; Salcido, Mendez, Osorio, Pineda; Marquez, Torrado, Pardo, Franco; Borgetti, Bravo Mirzapour; Golmohammadi, Rezaei, Kaabi, Nosrati; Mahdavikia, Nekounam, Karimi, Teymourian; Hashemian, Daei
Trener: Ricardo La Volpe Trener: Branko Ivankovic
Kartki: Torrado 18'
Salcido 91+'
Kartki: Nekounam 55'


Frankenstadion

Meksyk zwyciężył z Iranem w niedzielnym meczu na Franken-Stadion w Norymberdze 3-1 po dwóch bramkach Bravo i jednej Zinho.

W eliminacjach, Iran (AFC) w 12 meczach zdobył łącznie 29 goli - jest to najwyższy rezultat w historii azjatyckich eliminacjach. Meksyk z kolei, był drugi w eliminacjach w swojej strefie (CONCACAF); wyprzedziły go jedynie Stany Zjednoczone.

Irański napastnik Ali Daei powiedział dla gazety Iran News, że jego obecna reprezentacja jest najsilniejszą w historii kraju. Ten sam dziennik przypomina, że meksykańskiemu bramkarzowi Oswaldowi Sanchezowi niedawno zmarł ojciec.

Relacja

[edytuj | edytuj kod]
Składy obu drużyn

Na początku spotkania przeważał Iran. Trzy razy zagroził bramce Meksyku. Meksykańczycy faulami próbowali przerwać akcje Azjatów - sędzia odgwizdał pięć fauli. W 12. minucie Irańczyk Vahid Hashemian miał dwie dogodne okazje do strzelenia gola. Piłki jednak minęły bramkę Oswaldo Sancheza.

W 16. minucie, po wykonaniu rzutu rożnego przez Iranu, Meksyk wykonał kontratak, zakończony strzałem w światło bramki Ebrahima Mirzapoura. W 18. minucie żółtą kartkę otrzymał Gerardo Torrado z Meksyku za faul na Andraniku Teymourianie.

Meksyk kontynuował oblężenie bramki Iranu. W 28. minucie po rzucie wolnym wykonanym przez Pavela Pardo, piłkę przedłużył Guillermo Franco, a Omar Bravo wbił ją nogą do bramki. 1-0 dla Meksyku.

W 36. minucie po dośrodkowaniu Ali Karimiego z rzutu rożnego, Yahya Golmohammadi z pięciu metrów strzelił wyrównującego gola dla Iranu. Jak na razie, w tym meczu, bramki padały z stałych fragmentów gry.

Do końca pierwszej połowy (sędzia nie doliczył ani jednej minuty), gra toczyła się głównie w środkowej strefie boiska. Żadna z drużyn nie zagroziła poważnie rywalowi. Piłkarze obydwu drużyn popełnili wiele fauli - Meksyk czternaście, a Iran dziesięć.

Druga połowa zaczęła się od zmian po stronie Meksyku: za Guillermo Franco wszedł urodzony w Brazylii Zihna, a za Gerardo Torrado - Luis Perez. Chwilę potem nastąpiła ostatnia zmiana u Meksykanów - Jose Fonseca, który sygnalizował uraz, został zastąpiony przez Jareda Borgetti.

W 55. minucie żółtą kartką został ukarany Javad Nekounam (Iran). W następnej minucie obydwa zespoły miały okazję do zdobycia gola - najpierw Iran (Mahdavikia strzelił w światło bramki), później Meksyk (akcja zakończyła się jedynie rzutem rożnym). W 58. minucie na polu karnym Iranu przewrócony został kapitan Meksyku Rafael Marquez, ale sędzia nie odgwizdał rzutu karnego.

W 63. minucie w zespole Iranu dokonano pierwszej zmiany - na boisku pojawił się Mehrzad Madanchi. Zastąpił on Ali Karimiego.

W 76. minucie Bravo wyprowadził Meksyk na prowadzenie. Strzelił bramkę po podaniu Zhiny, który przechwycił piłkę po błędzie irańskiej obrony.

Trzy minuty później, Zinha (na jego koszulce widniało nazwisko Naelson) podwyższył stan meczu strzałem głową na 3-1. Najpierw, przed polem karnym, podał piłkę na prawą stronę Mario Mendezowi, a ten odegrał ją z powrotem Zinhie.

W 81. minucie Mohammad Nosrati zszedł z boiska, a na jego miejsce wszedł Arash Borhari (Iran). Na trybunach odżył doping kibiców Meksyku. W ostatniej minucie meczu żółtą kartkę otrzymał Carlos Salcido (Meksyk)

Źródła

[edytuj | edytuj kod]


Mistrzostwa świata w piłce nożnej FIFA - Niemcy 2006

Ta wiadomość jest związana z Mistrzostwami świata w piłce nożnej w 2006 roku.

Odwiedź Portal Mundial 2006 lub przejrzyj kategorię MŚ w Piłce Nożnej 2006.

Zobacz też: wyniki fazy grupowej, sytuację w grupach, fazę pucharową, strzelców, chronologiczną listę meczów.