2006-04-01: Fan Depeche Mode oskarżony o skopiowanie pliku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 1 kwietnia 2006
Prawo i przestępczość
N icon law and crime.png

17 sierpnia 2005 roku działający na forum depechmode-forum.pl fan tego zespołu o imieniu Michał został aresztowany w Kielcach pod zarzutem nielegalnego skopiowania i rozpowszechnienia utworu brytyjskiej grupy Depeche Mode przed premierą. Policjanci z Zespołu do walki z Przestępczością Intelektualną i Internetową Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach przeszukali jego mieszkanie i zarekwirowali mu dwa komputery. Aresztowania dokonano na wniosek niemieckiej firmy QFilmproduction, która twierdziła, że Michał włamał się do serwisu tej firmy i wykradł z niego klip wideo zawierający niedokończoną, przedpremierową wersję najnowszego teledysku zespołu p.t. "Precious". Po rzekomym włamaniu i wykradzeniu pliku Michał miał udostępnić link do niego na forum dyskusyjnym, a także nagrać go na płycie CD, którą rozprowadził wśród swoich znajomych.

Biegły ma inne zdanie[edytuj]

Biegły powołany do zbadania sprawy stwierdził jednak, że Michał nie złamał żadnych zabezpieczeń, gdyż plik ten był, prawdopodobnie omyłkowo, udostępniony publicznie na witrynie WWW QFilmproduction i można go było znaleźć posługując się ogólnodostępną wyszukiwarką ze strony startowej wcześniej wspomnianej firmy. Biegły stwierdził jednak, że Michał złamał prawo przerabiając ścieżkę dźwiękową clipu na format mp3 i rozprowadzając tak przygotowany plik wśród swoich znajomych. Sam Michał temu jednak zaprzeczał.

Osądzony przez media przed procesem[edytuj]

Sprawa aresztowania Michała stała się głośna, gdyż informacja o tym została rozpowszechniona przez rzecznika prasowego Komendy Wojewódzkiej w Kielcach, która poinformowała Polską Agencję Prasową o tym, że schwytała groźnego przestępcę komputerowego, który wykradł a następnie rozprowadził w formie płyt CD przedpremierowy utwór zespołu Depeche Mode. Depeszę PAP cytowało następnie wiele polskich gazet i portali (m.in. Gazeta Wyborcza, Onet.pl), a także media niemieckie.

A jednak nie ukradł, i co dalej?[edytuj]

Po opinii biegłego prokuratura w Kielcach zmieniła zarzut Michałowi z kradzieży na nielegalne rozprowadzanie utworu. W opinii Piotra Waglowskiego, prowadzącego serwis vagla.pl, zajmującego się kwestiami prawnymi aspektami społeczeństwa informacyjnego, Michał podawał link do pliku, który wcześniej został upubliczniony przez firmę QFilmproduction, więc ciężko jego zdaniem mówić o dystrybucji chronionego przez prawo autorskie utworu, a do tego dystrybucji przed premierą. Wg dochodzenia serwisu Vagla plik ten był publicznie dostępny od co najmniej 20 czerwca 2005 r. na co dowodem jest artykuł zamieszczony w onet.pl, w którym zawarty był bezpośredni link do wcześniejszej wersji tego samego clipu i który mógł w tym czasie ściągnąć każdy internauta.

Niewinny, ale się przyznał[edytuj]

31 marca 2006 r. serwis VaGla.pl Prawo i Internet opublikował informację o tym, że Michał zgodził się na dobrowolne poddanie się karze w sprawie naruszenia praw autorskich poprzez rozprowadzanie płyt CD z clipem zespołu Depeche Mode.

Obecnie los Michała spoczywa w rękach Sądu Rejonowego w Kielcach. Uniewinnienie Michała byłoby możliwe gdyby kielecka policja i prokuratura przyznały się do popełnienia błędu. Przyznanie się może jednak otworzyć Michałowi drzwi do oskarżenia obu tych instytucji o bezprawne naruszenie jego dóbr osobistych (nieuzasadniona rekwizycja dwóch komputerów) oraz naruszenie jego dobrego imienia (notatka komendy wysłana do PAP, stwierdzająca winę Michała przed zapadnięciem wyroku) i dlatego wydaje się mało prawdopodobne.

Źródła[edytuj]