2005-07-29: Londyn: Wiza zabitego przez policję Brazylijczyka była nieważna

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 29 lipca 2005

Wiza 27-letniego brazylijskiego studenta, Jeana Charlesa de Menezesa, wygasła dwa lata temu - podało brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych.

Brazylijczyk przyjechał do Wielkiej Brytanii 13 marca 2002 roku po otrzymaniu 6-miesięcznej wizy turystycznej. Później złożył też formularz o wizę studencką, która przedłużyła jego legalny pobyt do 30 czerwca 2003 roku.

Ministerstwo spraw wewnętrznych sugeruje także, że po analizie wygląda na to, że pieczątka wizowa w paszporcie de Menezesa może być fałszywa.

Zdaniem ministerstwa to mogłoby tłumaczyć, dlaczego wzięty za terrorystę Brazylijczyk nie chciał zatrzymać się na wezwanie londyńskiej policji. Podczas zatrzymania na stacji metra funkcjonariusze strzelili ośmiokrotnie w kierunku mężczyzny, 7 razy w głowę i raz w ramię.

Rodzina de Menezesa sądziła, że 27-latek otrzymał przedłużenie wizy na okres 5 lat.

W oświadczeniu ministerstwa spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii rzeczniczka zaprzeczyła jakoby ta informacja miała wpłynąć w jakiś sposób na przebieg trwającego śledztwa. "Ta informacja nie została podana, by w jakikolwiek sposób wpłynąć na niezależność śledztwa w sprawie okoliczności śmierci pana de Menezesa" - powiedziała.

Zabójstwo de Menezesa jest badane przez specjalizujący się w tego typu sprawach wydział kontroli policji.

Ciało de Menezesa zostało przewiezione do Brazylii 27 lipca 2005 roku. Dzisiaj zostanie prawdopodobnie pochowane w rodzinnej miejscowości 27-latka, Gonzaga w prowincji Minas Gerais.

Czytaj także w Wikinews[edytuj | edytuj kod]

Źródło[edytuj | edytuj kod]