2005-09-20: Scotland Yard: Terroryści robili rozpoznanie przed londyńskimi zamachami

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 20 września 2005

Trzech spośród czterech sprawców samobójczych zamachów w Londynie z 7 lipca prawdopodobnie kilka dni przed atakami przeprowadziło "rozpoznanie terenu" - poinformował we wtorek Scotland Yard.

Policja opublikowała zdjęcia zamachowców, zarejestrowane przez kamery przemysłowe. Pokazują one trzech zamachowców, którzy 28 czerwca przyjechali pociągiem z Luton na stację King's Cross w Londynie, a potem zeszli do metra. Kamery przemysłowe zarejestrowały też zamachowców na stacji metra Baker Street. - Te zdjęcia sugerują, że ataki zostały bardzo dokładnie zaplanowane.

Sprawdzenie takich szczegółów, jak środki bezpieczeństwa i czas podróży jest typowe dla terrorystów - powiedział w telewizji BBC szef policji antyterrorystycznej, Peter Clark. Dodał, że policja nie ustaliła jednak, czy zamachowcy spotkali się z kimś w Londynie 28 czerwca. Nie wiadomo też, dlaczego na zdjęciach brakuje czwartego zamachowca. W zamachach w londyńskim metrze i autobusie komunikacji miejskiej zginęło 7 lipca 56 osób, w tym czterech terrorystów.

Źródło[edytuj | edytuj kod]