2005-09-13: Włochy: Ekstradycja domniemanego zamachowca Hussaina Osmana

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 13 września 2005


Najwyższy Sąd Apelacyjny we Włoszech podjął decyzję o wydaniu Osmana Husseina Wielkiej Brytanii. 27-letni Osman przyznał się wcześniej do dokonania zamachu w londyńskim metrze 21 lipca. Przekazany zostanie brytyjskim organom prawnym w ciągu najbliższych dziesięciu dni.

Ekstradycja stała się możliwa po tym, jak włoska prokuratura ustaliła, że Osman nie był poważnie karany na terenie Włoch.

Etiopczyk Hussein (właściwie Hamdi Issac) próbował odwołać się od wyroku włoskiego sądu. Jako powód podawał fakt, iż jego ataki nie spowodowały żadnych ofiar. Wywołały jednak sporą panikę wśród ludzi, gdyż zostały przeprowadzone dwa tygodnie po eksplozjach w londyńskim metrze. Twierdził także, że nie może liczyć na sprawiedliwy proces w Wielkiej Brytanii.

Mecenas Paolo Iorio powiedział, że wniosek o odwołanie został odrzucony.

Domniemany zamachowiec został schwytany w Rzymie pod koniec lipca. Przebywał w osobnej celi we więzieniu "Queen of Heaven". Sprawa wydania Etiopczyka Wielkiej Brytanii potoczyła się szybko, gdyż skorzystano z nowej procedury europejskiego nakazu aresztowania.

Źródła[edytuj | edytuj kod]