Przejdź do zawartości

2005-04-05: Rozpoczną się procesy w sprawie prześladowań ludności w Darfurze

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 5 kwietnia 2005
Darfur, Sudan

Organizacja Narodów Zjednoczonych przedstawiła Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu zapieczętowaną listę 51 osób podejrzanych o prześladowania ludności w Darfurze w zachodnim Sudanie. Rezolucję o skierowaniu sprawy do trybunału uchwaliła w ubiegłym tygodniu Rada Bezpieczeństwa ONZ, a była to pierwsza tego typu decyzja rady. Prezydent Sudanu Omar al-Baszir już zapowiedział, że jego kraj nie będzie współpracował z trybunałem w Hadze. Dziesiątki tysięcy ludzi, zachęcane przez media, wzięły udział w manifestacji w Chartumie, skierowanej przeciwko ONZ.

Lista przekazana przez Kofiego Annana w Nowym Jorku głównemu oskarżycielowi MTK dotyczy osób oskarżanych o mordy, tortury i gwałty dokonywane na ludności Darfuru, a widnieją na niej nazwiska członków sudańskiego rządu i dowódców armii oraz rebeliantów.

Luis Moreno Ocampo z haskiego trybunału zapowiedział walkę z bezkarnością i okrucieństwem w Sudanie. Prezydent al-Baszir przysiągł jednak publicznie, że nie wyda żadnego obywatela sudańskiego zagranicznemu trybunałowi.

Zdaniem przedstawicieli Rady Bezpieczeństwa ONZ, władze Sudanu odpowiedzialne są za pogwałcenie praw człowieka na skalę określaną jako zbrodnia przeciwko ludzkości. Sudański rząd uważa postawę rady za niesprawiedliwą i nieobiektywną, ale mieszkańcy Darfuru powitali wieści z ONZ z zadowoleniem.

Według szacunków ONZ od rozpoczęcia trwającego już dwa lata konfliktu etnicznego w Darfurze zginęło co najmniej 180 tysięcy ludzi, a ponad 2 miliony musiało opuścić swoje domy. Odpowiedzialność za część tych wydarzeń ponosi arabskie ugrupowanie militarne Dżandżawid. Rząd Sudanu nie przyznaje się do wspierania tej grupy. Obrońcy praw człowieka oskarżają natomiast sudańskie władze o utrudnianie pomocy humanitarnej dla ofiar konfliktu.

Źródło

[edytuj | edytuj kod]
  • UN sets Darfur trials in motion, BBC News, 5 kwietnia 2005