2005-04-02: Świat żegna papieża Jana Pawła II

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 2 kwietnia 2005

Zaraz po ogłoszeniu śmierci Jana Pawła II w wielu miastach polskich zawyły syreny i zaczęły bić dzwony. Ludzie modlący się w kościołach i na placu św. Piotra uklękli dowiadując się o śmierci papieża. Zatrzymały się samochody. Wszystkie polskie telewizje przestały nadawać program ramowy.

Prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski, królowa brytyjska Elżbieta II, prezydent Francji Jaques Chiraque, prezydent Włoch Carlo Azeglio Ciampi, premier Kanady Paul Martin oraz prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush wystąpili do swoich narodów składając wyrazy ubolewania.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski zarządził opuszczenie flag narodowych do połowy i żałobę narodową trwającą do dnia pogrzebu Jana Pawła II.

W Krakowie prezydent miasta Jacek Majchrowski ogłosił żałobę. Wszystkie flagi w mieście oraz przy wjazdach do Krakowa zostaną opuszczone do połowy masztu i przykryte kirem. Zamiast hejnału z Wieży Mariackiej zostanie odegrany utwór żałobny.

Prezydent Warszawy Lech Kaczyński na znak żałoby po papieżu Janie Pawle II polecił wywiesić w całym mieście udekorowane kirem flagi: papieskie, państwowe i miejskie. Do połowy masztu zostały opuszczone już flagi m.st. Warszawy.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • Relacja TVN 24