2005-03-26: Kaufland wyzyskuje pracowników

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 26 marca 2005
Prawo i przestępczość
N icon law and crime.png

Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy przeprowadzona w lutym w 63 sklepach Kaufland wykazała, że prawa pracownicze są nagminnie łamane w większości hipermarketów tej sieci, a pracownicy narażeni są z powodu zaniedbań w bezpieczeństwie i higienie pracy.

Inspektorzy złożyli do prokuratury pięć zawiadomień o przestępstwach. W niemal 80 proc. sklepów Kaufland źle prowadzono ewidencję czasu pracy. W prawie połowie hipermarketów nie wypłacono pieniędzy za nadgodziny, a ponad w 41 proc. nie zapłacono za pracę w nocy. W prawie dwóch trzecich sklepów Kaufland nie udzielił prawidłowo wypoczynku swoim pracownikom.

Pełna lista nieprawidłowości znajduje się na stronie Państwowej Inspekcji Pracy. Na stronie internetowej Kaufland nie można znaleźć żadnej odpowiedzi na zarzuty.

Kaufland jest w ostatnim czasie już drugą siecią hipermarketów, o której wiadomo na pewno, że wyzyskiwała swoich pracowników. W wyniku ubiegłorocznej kontroli w sieci Biedronka złożono 14 doniesień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. W dwóch sprawach zapadły nawet wyroki skazujące kierowników sklepów. Kolejne sprawy kryminalne są w toku.

Źródła:[edytuj | edytuj kod]