2005-03-10: Prezydent Kwaśniewski pojedzie do Moskwy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 10 marca 2005
N icon politics.png

Prezydent Aleksander Kwaśniewski ogłosił po spotkaniu w Wilnie z prezydentem Litwy Valdasem Adamkusem, że weźmie udział w rosyjskich obchodach zakończenia II wojny światowej.

Wcześniej prezydenci Litwy i Estonii wydali wspólne oświadczenie, w którym zapowiedzieli, że nie skorzystają z rosyjskiego zaproszenia. Ich zdaniem rosyjskie wojska nie przyniosły ich krajom wyswobodzenia z hitlerowskiej okupacji, lecz kolejną niewolę – a Rosja nie tylko nie chce się do tego przyznać, lecz kreśli fałszywy obraz historii ostatnimi deklaracjami. Z frontu państw bałtyckich wyłamała się Łotwa, której prezydent pojawi się w Moskwie.

Po ostatnim usprawiedliwianiu przez Rosję paktu Ribbentrop-Mołotow i odmowie przekazania dokumentów w sprawie mordu w Katyniu Kwaśniewski zastanawiał się, czy również nie zrezygnować z wizyty.

Prezydent Polski wystąpił też w litewskim parlamencie. Wspomniał przyjazne stosunki obu państw w ostatnich latach, przypieczętowane wspólnym działaniem na rzecz demokratycznych przemian na Ukrainie. Podkreślił, że mówiąc o zakończeniu II wojny światowej, nie wolno zapominać o dławieniu demokracji przez Związek Radziecki.

Źródło[edytuj | edytuj kod]