Przejdź do zawartości

Zakończyła się 1/4 finału wyborów najlepszej wsi powiatu żywieckiego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 17 grudnia 2023
Widok z Glinnego na Węgierską Górka, Cisiec i Żabnicę

16 grudnia 2023 roku zakończyło się ostatnie głosowanie w 1/4 finału wyborów najlepszej wsi powiatu żywieckiego. Do półfinałów dostały się: Węgierska Górka i Radziechowy, Żabnica i Kamesznica. Plebiscyt organizowany jest przez lokalną stronę z memami – Żywiec memes.

W rywalizacji wzięły udział wszystkie wsie z powiatu żywieckiego, które zostały rozlosowane do 16 grup. Zwycięzcy grup najpierw walczyli ze sobą w 1/8 finału, a potem w ćwierćfinałach, czego wyniki zostały zaprezentowane w poniższej tabeli.

Wyniki
L.p. Miejscowość Głosy Miejscowość
1. Milówka 437 499 Węgierska Górka
2. Trzebinia 441 541 Radziechowy
3. Żabnica 627 524 Cięcina
4. Kamesznica 433 516 Wieprz

Przebieg ćwierć finałów

[edytuj | edytuj kod]

Milówka przegrała z Węgierską Górką, która była faworytem: w poprzednich wyborach doszła do finału, gdzie przegrała z Żabnicą, wcześniej odpadła w półfinale. Milówka ostatnie dwa lata z rzędu odpadała w ćwierć finale. Następnie jednak doszło do zaskoczenia. Trzebinia, która wygrała pierwszą edycję, przegrała (o równe sto głosów) z Radziechowami, które po raz pierwszy awansowały do ćwierć finału. Trzeci ćwierć finał był niezwykle emocjonujący: sąsiedzka walka Żabnicy i Cięciny była niezwykle zacięta. Choć Żabnica jest zdecydowanym faworytem większości (wygrała dwie ostatnie edycje, w 2020 roku przegrała w finale), to Cięcina pierwszego dnia przegrywała zaledwie o kilka głosów, choć ostatecznie Żabnica uzyskała przewagę na kilka godzin przed zakończeniem i ostatecznie wygrała ponad setką głosów.

Kupione głosy

[edytuj | edytuj kod]

Starcie Kamesznicy i Wieprza budziło wiele emocji. Kamesznica tylko raz wyszła z grupy, w 2020 roku, jako "lucky loser" i odpadła w 1/8, Wieprz z grupy wyszedł po raz pierwszy w 2022 i też odpadł w 1/8. W tym roku obie wsie spotkały się w ćwierć finale. Na początku obie drużyny miały wyrównany wynik, jednak ostatecznie już pierwszego dnia Kamesznica wyszła na prowadzenie.

15 grudnia 2023 roku (pierwszy dzień rywalizacji, kończyła się nazajutrz o 20:00) w godzinach wieczornych zaczęła pojawiać się masa głosów od osób o azjatyckich nazwiskach, profilach wyglądających na fejkowe, niemających nic wspólnego z Żywiecczyzną (brak informacji o wcześniej reakcjach na lokalnych fanpejdżach, informacji o wspólnych znajomych czy miejscu zamieszkania), wszystkie głosowały na Wieprz, stąd administracja doszła do wniosku, że ktoś kupił głosy.

Podobna sytuacja miała już miejsce w finale w 2020 roku (Żabnica vs Trzebinia) i wtedy administracja skonsultowała z obserwującymi stronę decyzję, co należy zrobić. Rozważano dyskwalifikację, powtórzenie głosowanie lub odjęcie dodatkowych głosów. Ustalono, że należy policzyć głosy i odjąć te z fejkowych kont, prawdopodobnie zakupione. W tym roku postanowiono zrobić tak samo.

Ostatecznie Kamesznica zebrała 433 głosy, a Wieprz 516 jednak w tych 516 ok. 150 głosów było dodatkowo kupionych. Organizator rywalizacji, administracja strony Żywiec memes, naliczyła 148 nieuczciwych głosów i tyle postanowiła odjąć od wyniku, dzięki czemu Kamesznica wygrała i po raz pierwszy weszła do półfinału.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]