Przejdź do zawartości

Rozpoczęły się czwarte wybory najlepszej wsi powiatu żywieckiego na stronie Żywiec memes

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 6 listopada 2023

3 listopada 2023 roku rozpoczął się plebiscyt na najlepszą wieś powiatu żywieckiego organizowany przez lokalną stronę z memami – Żywiec memes.

Żywiec memes to facebookowa strona z memami, która co roku organizuje wybory najlepszej wsi powiatu żywieckiego. Internauci głosują za pomocą reakcji.

W fazie grupowej spośród czterech (lub pięciu) wsi zostaje wybrana tylko jedna, która wchodzi do fazy turniejowej, gdzie na zasadzie drabinki wsie rywalizują ze sobą 1v1. Głosowania trwają ok. 2 dni. Głosować mogą wszyscy internauci.

Głosowania budzą duże emocje lokalnej społeczności, co widać także po aktywności w social mediach: głosowania są udostępniane także przez parafie, sołtysów, a w 2020 roku w finale pojawiły się kupione głosy.

Grupy na Facebooku i jednocześnie pierwsza informacja o wyborach pojawiły się na Facebooku 1 listopada 2023. Głosowanie pierwszej grupy rozpoczęło się 3 listopada 2023.

Poprzednie edycje

[edytuj | edytuj kod]

W 2020 roku odbyła się pierwsza edycją, którą wygrała Trzebinia. Kolejne dwie edycje (2021 i 2022) wygrała Żabnica. W finale 2021 zagłosowało 2 200 osób, w finale 2022 ponad 1 200 osób.

W pierwszej i drugiej edycji faza grupowa polegała na wyborach reprezententa gminy – każda wieś wybierała jednego przedstawiciela, gmina Jeleśnia dwóch z powodu największej liczby wsi wchodzących w skład gminy, wieś Koszarawa nie miała głosowania grupowego, ponieważ jest jedyną wsią w gminie, natomiast jako że w powiecie żywieckim mieści się 14 gmin wiejskich, wychodziło z fazy grupowej 15 wsi (dwie z gminy Jeleśnia), to jedna wieś wychodziła na zasadach tzw. lucky loser, czyli była to wieś z największą liczbą głosów, której nie udało się wyjść na normalnych zasadach. W 2020 była to Kamesznica, natomiast w 2021 – Węgierska Górka.

Podział wsi w fazie grupowej

[edytuj | edytuj kod]

W 2023 roku – podobnie jak w edycji 2022 – wsie zostały przydzielone do grup losowo za pomocą internetowego narzędzia losującego rakko tool.

Grupy edycji 2023

[edytuj | edytuj kod]
Grupa 1 Grupa 2 Grupa 3 Grupa 4 Grupa 5 Grupa 6 Grupa 7 Grupa 8
Leśna Nieledwia Węgierska Górka Pietrzykowice Trzebinia Glinka Sól Pewel Mała
Milówka Laliki Międzybrodzie Żywieckie Jeleśnia Słotwina Kocierz Moszczanicki Rychwałdek Rycerka Górna
Zwardoń Cisiec Rajcza Koszarawa Rycerka Dolna Las Bierna Międzybrodzie Bialskie
Soblówka Korbielów Tresna Przybędza Sól-Kiczora Gilowice Radziechowy Kocierz Rychwałdzki
Zarzecze
Grupa 9 Grupa 10 Grupa 11 Grupa 12 Grupa 13 Grupa 14 Grupa 15 Grupa 16
Twardorzeczka Rychwałd Pewel Ślemieńska Złatna Kamesznica Brzuśnik Okrajnik Kocoń
Łękawica Łodygowice Przyłęków Krzyżowa Łysina Ostre Krzyżówki Wieprz
Sienna Przyborów Cięcina Lipowa Juszczyna Czernichów Ujsoły Mutne
Żabnica Ślemień Świnna Sopotnia Mała Szare Sopotnia Wielka Pewel Wielka Bystra

Źródła

[edytuj | edytuj kod]