Złote Ekslibrisy WBP w Łodzi za 2017 rok wręczone

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 17 maja 2018

Uroczystość wręczenia Nagród Złoty Ekslibris za rok 2017 oraz Nagród Superekslibris odbyła się 16 maja 2018 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi przyznała Nagrody Złotego Ekslibrisu dla najlepszych publikacji o Łodzi i Ziemi Łódzkiej już po raz 26 a nagrodę Superekslibrisu za całokształt osiągnięć w zakresie publikacji o Łodzi i Ziemi Łódzkiej przyznano po raz 9.

Laureaci Złotego Ekslibrisu:

  • Janusz Zagrodzki za książkę „Artyści niepokorni: sztuka nowoczesna XX wieku w przemysłowej Łodzi. T. 1” Książka Janusza Zagrodzkiego „Artyści niepokorni — sztuka nowoczesna XX wieku w przemysłowej Łodzi. Tom 1” daje czytelnikowi możliwość odkrycia dorobku twórców związanych z Łodzią, ale nieznanych lub mało znanych szerszemu gronu (m. in.: Jankiela Adlera, Henryka Barcińskiego, Wincentego Barunera, Mojżesza Brodersona, Karola Hillera, Samuela Hirszenberga, Bolesława Hochfingera, Konstantego Mackiewicza, Samuela Szczekacza, Stefana Wegnera), i jest też okazją do pełniejszego spojrzenia na dokonania Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego. Sztukę prezentowanych postaci, autor pokazuje na tle sztuki awangardowej Europy.
  • Piotr Głowacki za przygotowanie do wydania rękopisu Michała Rawity-Witanowskiego (1859-1943) „Monografia Piotrkowa Trybunalskiego” W kategorii: Najlepsza książka o Ziemi Łódzkiej, jury uhonorowało Piotra Głowackiego, który odczytał rękopis „Monografii Piotrkowa Trybunalskiego” autorstwa Michała Rawity-Witanowskiego (1859-1942) odnaleziony w 1990 r., zebrał materiały związane z autorem i rękopisem a Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie „Monografię…” wydała.
  • Karol Koszada, Elżbieta Świętkowska, Bożena Gajewska za wydawnictwo albumowe „Kutno - miejsca i ludzie. Obrazy zachowane w pamięci mieszkańców”. W oparciu o zdjęcia dostarczone przez osoby prywatne oraz zdjęcia już znajdujące się w zbiorach kutnowskich instytucji, zespół redakcyjny Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej przygotował album „Kutno — miejsca i ludzie” pokazujący sytuacje z życia mieszkańców, instytucji, przywołujący obrazy miasta początku wieku aż do końca lat 80. XX.

Nagrodą Superekslibrisu jury uhonorowało

  • Krzysztofa R. Kowalczyńskiego, autora pięciu książek o historii Łodzi wydanych w latach 2008-2017, i adresowanych do szerokiego grona odbiorców. Były nominowane do Nagrody Złotego Ekslibrisu, a dwie z nich — za rok 2010 (w kategorii „Najlepsza Książka o Łodzi”) i za rok 2015 (w kategorii „Najlepsze Wydawnictwo Albumowe”) – otrzymały tę Nagrodę. Wszystkie z nich zostały wydane przez Dom Wydawniczy Księży Młyn Michała Kolińskiego.
  • Laureatem Nagrody Superekslibrisu wręczanej za całokształt dotychczasowych osiągnięć w zakresie publikacji o Ziemi Łódzkiej jest Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. Nagroda w sposób symboliczny honoruje kilkudziesięcioletnią działalność Towarzystwa na rzecz opracowywania i wydawania publikacji służących odkrywaniu, dokumentowaniu, popularyzowaniu różnorodnych aspektów historii, spuścizny kulturalno-materialnej miasta i regionu kutnowskiego. Jak podkreślili Laureaci, wszystkie prace redakcyjne są przez liczne grono wykonywane bez wynagrodzenia, społecznie, przyznawane dotacje przeznaczane są jedynie na druk publikacji, których było już prawie 30.

Na uroczystość przybyli tegoroczni laureaci, również laureaci Złotych Ekslibrisów z lat poprzednich, ale także liczni bibliofile. Gratulacjom nie było końca.

Nagroda Złoty Ekslibris i Nagroda Superekslibris mają charakter honorowy i nie wiążą się z żadną gratyfikacją pieniężną. Laureaci otrzymują statuetki zaprojektowane i wykonane przez artystę rzeźbiarza Rafała Frankiewicza oraz dyplomy przygotowane przez artystę plastyka Włodzimierza Rudnickiego.

Nagrody objęte są Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Łódzkiego, Witolda Stępnia, a Wojewódzka Biblioteka Publiczna jest Instytucją kultury Samorządu Województwa Łódzkiego.

Jury Nagrody „Złoty Ekslibris Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Piłsudskiego” obradowało 11 kwietnia 2018 r. pod przewodnictwem Barbary Czajki, w składzie: Piotr Bierczyński, Piotr Boczkowski, Elżbieta Domagalska, Joanna Kantyka - sekretarz, Katarzyna Kraska, Ewa Nowak-Wawrzyniak, Aleksandra Przybylska-Kacprzak.

Laureatem Złotego Ekslibrisu za rok 1996 (jedynym, bowiem wówczas w jedynej kategorii) był Wasz wikireporter za książkę „Działo się w Łodzi…”

Fotorelacja[edytuj | edytuj kod]

.