XII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 18 sierpnia 2012
Polska
POL location map.svg

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu organizowany co roku przez Teatr Na Woli i działające na terenie teatru Warszawskie Centrum Pantomimy to przegląd teatrów pantomimy z całego świata.

Wierność tradycji pantomimy jako sztuki chcącej i potrafiącej wyrażać poza słowami treść spektakli sprawiła, że festiwal w Teatrze Na Woli stał się jednym z najważniejszych wydarzeń tego typu w Europie. Jest również jedynym festiwalem pantomimy starającym się prezentować spektakle niewerbalne.

Różnorodność form, treści czy stylów samej sztuki mimu bardzo dobrze oddaje charakter oraz linię artystyczną festiwalu. Będzie to widoczne również podczas tegorocznej 12. edycji.

Festiwal otworzy Paulo Nani. Artysta nazwany przez europejskich krytyków mistrzem gestu. Odwiedzając festiwal, po raz pierwszy w Polsce zaprezentuje komediowy spektakl będący połączeniem pantomimy, parodii gatunków oraz stylów narracji, udowadniając, że mniej znaczy więcej.

Będziemy mieli szansę zobaczyć najnowsze spektakle Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. H. Tomaszewskiego oraz nową produkcję Warszawskiego Centrum Pantomimy we współpracy z Spitfire Company z Czech. Na Festiwalu wystąpi także Teatr Sztuk, umiejętnie łączący różne teatralne formy.

Trzy w/w zespoły zaprezentują spektakle inspirowane twórczością Garcii Lorki, Brunona Schulza, czy Franza Kafki.

Nie może również zabraknąć Wieczoru Współczesnej Pantomimy. Podczas Wieczoru wystąpi ponad 20. artystów z różnych miejsc świata, prezentujących często zupełnie odmienne sposoby myślenia o sztuce mimu.

Po kilkuletniej przerwie ponownie odwiedzi festiwal Nola Rae, uhonorowana (w 2008 roku) przez królową Elżbietę II Orderem Imperium Brytyjskiego za zasługi w dziedzinie sztuki dramatycznej i pantomimy.

Spektaklem zamykającym 12. edycję festiwalu jest duet pantomimiczny Bodecker & Neander Company. Spadkobiercy i kontynuatorzy sztuki Marcela Marceau, jego najbliżsi współpracownicy, aktorzy i przyjaciele zaprezentują nowy spektakl, który bez wątpienia ukaże piękno prawdziwej sztuki pantomimy.

Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa archiwalnych afiszy i plakatów Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Zaprezentowane zostaną prace m.in. Jana Jaromira Aleksiuna, Włodzimierza Terechowicza, Andrzeja P. Bytora.

Źródła[edytuj | edytuj kod]