Wikireporter:WrS.tm.pl/notatnik
Dzień Ojca w Tomaszowie: spacer integracyjny przez urokliwe zakątki rezerwatu i Nadpilicza
W czwartek, 26 czerwca 2022 roku z okazji dnia „Dnia Ojca” Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim organizuje Rodzinny Integracyjny Rajd Pieszy. Uczestnicy wraz z przewodnikiem – regionalistą będą mogą poznać mniej mnie znane historie związane z Rezerwatem Niebieskie Źródła, powędrować nabrzeżem Pilicy na odcinku gdzie jej przebieg jest wyjątkowo malowniczy oraz zwiedzić dawną kopalnie kwarcu na południu Tomaszowa.
Ponad ośmiokilometrowy spacer rozpocznie się od Skansenu Rzeki Pilicy o godzinie 14.45. Uczestnikom rajdu towarzyszył będzie przewodnik. Na mecie planowane jest ognisko z kiełbaskami oraz rodzinne gry i zabawy integracyjne. Zapisy na rajd przyjmowane są do 24 czerwca w Informacji Turystycznej przy pl. Kościuszki 29. Wpisowe 5 zł od osoby. Więcej informacji można uzyskać w Informacji Turystycznej, tel. 44 710-03-29.
Mistrzostwa Polski w taekwondo w Tomaszowie Mazowieckim
W najbliższy piątek, 3 czerwca 2022 roku rozpoczną się Mistrzostwa Polski Seniorów w taekwondo. Impreza po raz pierwszy odbędzie się w Tomaszowie Mazowieckim.
Gala finałowa odbędzie się 4 czerwca o godzinie 19:00 w Arenie Lodowej. Wstęp na rozgrywki każdego dnia jest wolny. Do Areny spoza miasta można dojechać koleją, jak i autobusem największego warszawskiego przewoźnika autobusowego Polonusa, który przy Arenie ma jeden ze swoich tomaszowskich przystanków.
Taekwondo jest dyscypliną olimpijską i narodowy sportem Korei gdzie zostało wymyślone i skodyfikowane w średniowieczu i już wtedy było narodową sztuką walki tego kraju. Początkowo zostało stworzone do celów militarnych, następnie zostało zaadaptowane do użytku cywilnego, jego twórcą jest gen. Choi Hong-hi.
Filip Springer w Tomaszowie Mazowieckim promował ideę utworzenia Narodowego Parku Puszczy Pilickiej
W piątek, 27 maja 2022 roku, pisarz Filip Springer z grupą rowerzystów przyjechali rowerami z oddalonego o ponad 50 km Bełchatowa do Tomaszowa w parku miejskim „Bulwary” zatrzymali się na spotkanie z mieszkańcami i lokalnymi mediami.
Spotkanie miało m.in. nagłośnić ideę utworzenia Narodowego Parku Puszczy Pilickiej na podstawie lasów wokół miasta, będących najbardziej zalesionymi terenami województwa łódzkiego.
Jedziemy od przedwczoraj, przyjechaliśmy z Bełchatowa, największej dziury w Polsce i fabryki emisji dwutlenku węgla. Jedziemy do Warszawy, żeby opowiadać o tym, że bardzo pilnie i szybko musimy rozpocząć walkę o strefę klimatyczną - mówił podczas spotkania w Tomaszowie Filip Springer
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Courbet,_Un_enterrement_%C3%A0_Ornans.jpg
>> Steamed. Rośnie uzwiązkowienie baristów w kawiarniach Starbucks w USA. Temat okładkowy z papierowego Bloomberga z 16 maja.
Francja: pogrzeb Antoine Alléno
W piątek, 14 maja odbył się pogrzeb Antoine'a Alléno ofiary potrącenia na jednym z paryskich skrzyżowań. 24–latek był synem znanego we Francji restauratora i cenionego szefa kuchni Yannick'a Alléno, przez co temat bezpieczeństwa ruchu drogowego i pieszych w francuskich miastach stał się punktem debaty przed pierwszą turą wyborów parlamentarnych.
Antoine'a Alléno zginął w ostatnią niedzielę po tym jak zatrzymał się swoim skuterem przed przejściem dla pieszych, po czym uderzył w niego samochód prowadzony przez, jak się później okazało, odurzonego narkotykami złodzieja samochodów. Jadąca z Alléno współpasażerka przeżyła, choć odniosła obrażenia wymagające hospitalizacji. Sprawca porzucił auto w miejscu wypadku i uciekł pieszo. Po kilku minutach został jednak zatrzymany przez Policje. Podczas przesłuchań początkowo zeznawał, że niczego nie pamiętał, w późniejszych wersjach przypisywał sprawstwo osobie z bliskiej rodziny, która miała kierować autem. Sąd zdecydował jednak o miesięcznym aresztowaniu go, w celu zebrania dalszych dowodów. Wiadomo na pewno, że był już karany za kradzieże samochodów i potrącenia.
Przez cały tydzień wszystkie ogólnokrajowe telewizyjne stacje informacyjne we Francji szeroko komentowały sprawę, a w dniu pogrzebuc Alleno druga w ratingach, CNews poświeciła całe popołudnie na debatę na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego we francuskich miastach, adekwatności prawa i policyjnej prewencji w kontekście odbywających się za miesiąc wyborów parlamentarnych. Często odnotowywano, że temat nie pojawił się nawet zdawkowo w kampaniach wyborczych przed kwietniowymi wyborami prezydenckimi. Również teraz, ze strony żadnego z liderów największych ugrupowań ubiegających się o mandaty w Zgromadzeniu Narodowym, nie zabrał głosu na ten temat.
Yannick'a Alléno, śmiertelnie potrąconego w niedziele Antoine'a, to francuski szef kuchni, który prowadzi restauracje Pavillon Ledoyen i L'Abysse w Paryżu oraz Le 1947 w Courchevel. W swojej karierze otrzymał sześć gwiazdek w prestiżowym przewodniku po najlepszych restauracjach na świecie wydawanym przez Michelin.
Francja: demonstracja wsparcia dla rolnika skazanego na 100 tyś. euro za dyskomfort nowych nierolniczych mieszkańców wsi
W piątek, 6 maja 2022 roku we wsi de Saint-Aubin-en-Bray doszło do demonstracji poparcia dla rodziny Verschuere, skazanej w marcu br. na zapłatę 100 tysięcy euro za sprawianie dyskomfortu sąsiadom „zapachem i zbyt wczesnym muczeniem krów”. Zatarg sąsiedzki ze wsi liczącej ok. tysiąc mieszkańców relacjonowany jest w mediach ogólnokrajowych jako przykład starcia dwóch modeli życia i przyszłości wsi.
Vincenta Verschuere to 33–letni rolnik z de Saint-Aubin-en-Bray
Na piątkową demonstracje przybył nawet prezydent całego regionu Hauts-de-France, Xavier Bertrand, którego kompetencje można porównać z uprawnieniami polskiego marszałka województwa.
Thomas Piketty pod koniec maja w Polsce
W poniedziałek, 2 maja 2022 roku Instytut Francuski poinformował o planowanych na 26 i 27 maja w Warszawie spotkaniach autorskich z francuskim ekonomistą Thomasem Piketty'm. Wydany w 2013 roku „Kapitał w XXI wieku” wzbudził na całym świecie dyskusje na temat nierówności społecznych.
Spotkania Piketty'ego w Warszawie organizowane są przez Instytut Francuski oraz Krytykę Polityczną, do jednego z nich dojdzie na pewno w świetlicy „Krytyki” przy ulicy Jasnej. Będą dotyczyć nowej książki ekonomisty „Kapitału i ideologii” Część jej rozdziałów omawia Michał Sutowski w podkastach publikowanych m.in. w bezpłatnym serwisie Soundcloud.
Z nagrań dowiemy się m.in.:
- czy turbokapitalizm zrodzi nierówności nieznane w całym XX wieku;
- dlaczego wnuki z dyplomem wybierają tę samą opcję polityczną co dziadkowie – ale z zupełnie innych powodów;
- dlaczego w czasach big data nie potrafimy policzyć, ile majątku posiadają najbogatsi;
- Jak sprawić, by polityka klimatyczna nie podpaliła świata, zanim ugotuje go zmiana klimatu;
- czemu lewica przyciąga „wykształciuchów”, a klasę robotniczą niekoniecznie.
„Kapitał i ideologia” Thomasa Pikett'ego jest już dostępna po polsku. Spotkania z autorem w Warszawie odbywać się będą po angielsku z tłumaczeniem symultanicznym na język polski. Organizatorzy przewidzieli możliwość zadawania pytań.
Źródła
- Spotkania z ekonomistą Thomas Pikettym – Instytut Francuski w Warszawie, 2.05.2022
- Kapitał i ideologia: (naprawdę) krótki kurs – Instytut Francuski w Warszawie, 14.04.2022
Lechia Tomaszów Mazowiecki – Polonia Warszawa 0:1 po emocjonującym meczu
W środę 27 kwietnia 2022 roku na boisku głównym Stadionu im. Braci Gajdów Tomaszowie Mazowieckim Lechia przyjęła drużynę z Warszawy.
Jak podkreśla w relacji stołeczny klub spotkanie było trudne dla zawodników Polonii. Lechiści co chwilę organizowali sprawny ataki, a o wyniku zadecydował jedynie łut szczęścia dla piłkarzy z Konwiktorskiej.
Potencjały
-1. Niech S. napisze o meczu Lechia – Polonia.
0. (SZYBKO)
Warufakis podsumowuje wybory prez. we FR.
1.
https://www.youtube.com/watch?v=5FWRrIdM58M wywiad z Orelsanem ws „Cywilizavji” Obejrzyj jeszcze raz. Jeśli nic nie wyda w najbliższym czasie, to jakiś koncert w większym mieście, ale z jakiegoś powodu istotnym miejscu.
2.
Frédéric Worms – jeśli nic nie napisze, to przy ważniejszym wywiadzie.
Ciekawie mówił we FI o Putinie. 27 kwietnia.
https://www.franceinter.fr/emissions/l-heure-bleue/l-heure-bleue-du-mercredi-27-avril-2022
3.
National Audit Office – nad czym siedzą.
4. (SZYBKO)
a) Macron przedstawił premiera
(Może poczekać, ale nie dłużej jak 3 tyg.)
b) co Melenchon planuje na wybory w czerwcu. Młodą, ciekawą wydaje się ekipę zebrał.
5. Léa Seydoux. Coś przyjemnego z nią.
https://en.wikipedia.org/wiki/Oleksandra_Matviichuk
Książki oraz inne materiały plastyczne, edukacyjne można przynosić do wszystkich placówek Miejskiej Biblioteki Publicznej:
- Biblioteka Główna ul. Mościckiego 6 w godz. 8.00 – 18.00,
- Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży pl. Kościuszki 18 w godz. 8.00 – 18.00,
- Biblioteki przy ul. Akacjowa 1 – w godz. 9.00 – 17.00,
- Biblioteki ul. Opoczyńska 22 – poniedziałek, wtorek, czwartek w godz. 9.00 – 16.00,
- Biblioteki ul. Koplina 1 – w godz. 9.00 – 17.00.
Książki oraz pozostałe materiały edukacyjne MBP przekaże dzieciom, które przebywają w Tomaszowie oraz w powiecie tomaszowskim i tu będą oczekiwać na koniec wojny.
Bank Światowy: pieniądze na łagodzenie kryzysu żywnościowego związanego z wojną w Ukrainie będą wyższe od wsparcia na łagodzenie skutków pandemii
W poniedziałek, 18 kwietnia 2022 roku prezes Banku Światowego zapowiedział wyasygnowanie 170 milionów dolarów dla krajów, które najbardziej ucierpiały i ucierpią w konsekwencji wojny w Ukrainie. Jest to o 13 miliardów więcej niż przeznaczono na łagodzenie skutków gospodarczych pandemii.
David Malpass zapowiedział, że wsparcie w wysokości 170 miliardów dolarów będzie rozłożone na 15 miesięcy, na okres od kwietnia br. do czerwca 2023 roku. Z czego około 50 miliardów dolarów wypłynie na rynki w ciągu najbliższych trzech miesięcy.
Według danych Banku Światowego łącznie 60% krajów o niskich dochodach jest już w trudnej sytuacji zadłużenia lub jest narażone na wysokie ryzyko zadłużenia. W ubiegłym tygodniu Malpass wezwał kraje G20 do restrukturyzacji zadłużenia krajów najuboższych. Zaproponował ustanowienie kalendarza pozwalającego komitetowi wierzycieli na zawieszenie spłaty długów i odsetek karnych „poprzez rozszerzenie kwalifikowalności”. Zalecił również zaangażowanie prywatnych wierzycieli na wczesnym etapie procesu restrukturyzacji.
Francja: Macron z Le Pen po raz pierwszy twarzą w twarz
W środę, 20 kwietnia 2022 roku dojdzie we Francji do pierwszej przedwyborczej debaty telewizyjnej z udziałem Emmanuela Macrona i Marie Le Pen. Ze względu dynamikę zmian w sondażach przed pierwszą turą, w których Le Pen odzyskiwała nawet 10% głosów, sztab Macrona zdecydował się na konfrontacje dopiero teraz.
Debatę na żywo będzie można oglądać w czterech francuskich telewizjach, w tym – również z Polski – za darmo przez internet. Transmisje zapowiedziały już zarówno prawicowa stacja CNews, jak i publiczne France Info. Obie nadają na żywo swój program w internecie bez ograniczeń geograficznych. Oprócz nich starcie transmitować będzie biznesowa telewizja BMFTV i LCI.
Wielu politologów francuskich wskazuje na wagę poparcia którego udzielili Macron lub Le Pen kandydaci którzy odpadli w pierwszej turze, jednak decydującym może okazać się głos tych wyborców którzy nie poszli do wyborów 10 kwietnia, a 73 procentową frekwencje uznano – jak na francuskie standardy – za niską. Trzeci w wyborach Jean-Luc Mélenchon po pierwszej turze oznajmił, że „otwiera się nowy etap walki. Każdy z was (zwracając się do swoich wyborców – przyp. red) staje przed decyzją, którą musi podjąć. Rozumiem waszą złość, jednak musicie uważać by nie popełnić trudnych do naprawienia błędów” Co było interpretowane w debatach publicystów jako ostrzeżenie przed rezygnacją w głosowaniu. Mélenchon dodał następnie, że „nie wolno oddać ani jednego głosu na Marine Le Pen".
Uznawany za prawicowego czwarty w pierwszej turze publicysta Éric Zemmour zastrzegając, że są różnice między nim a liderką Zjednoczenia Narodowego, wezwał swoich wyborców do głosowania na Marie Le Pen. - „Nie poprzestaję na tym! Nadal będę bronił Francji i naszych idei. Już planujemy przyszłość - dodał Zemmour
Ostatnia z kandydatek która otrzymała w pierwszej turze więcej niż 5% głosów Valérie Pécresse z Republikanów, przyznając się do porażki zapowiedziała, że w II turze zagłosuje na Macrona.
Etienne de Poncins @EdePoncins Après sept semaines à #Lviv, @FranceenUkraine très prochainement de retour à #Kiev. La solidarité s'exerce au plus près des autorités. #StandWithUkraine
14 kwietnia 2022, 8:52
Portale Wikinews: Świat • Polska • Europa • Afryka • Ameryka Południowa • Ameryka Północna • Australia i Oceania • Azja
Gospodarka • Katastrofy • Kultura • Nauka • Polityka • Prawo • Społeczeństwo • Sport • Środowisko • Technika • Więcej
Witamy w portalu WrS.tm.pl/notatnik Wikinews Polska. Odśwież stronę, aby zobaczyć najnowsze wiadomości.
|
Najnowsze wiadomościBrak stron spełniających kryteria. |
Główna wiadomośćPortal:WrS.tm.pl/notatnik/Główny artykuł Zobacz też
|
|
|
Dolnośląskie – Kujawsko-pomorskie – Lubelskie – Lubuskie – Łódzkie – Małopolskie – Mazowieckie – Opolskie – Podkarpackie – Podlaskie – Pomorskie – Śląskie – Świętokrzyskie – Warmińsko-mazurskie – Wielkopolskie – Zachodniopomorskie
Witamy w portalu WrS.tm.pl/notatnik Wikinews Polska. Odśwież stronę, aby zobaczyć najnowsze wiadomości.
Lekcje z psami i żółwiami w szkole na Białobrzegach
W poniedziałek, 11 kwietnia 2022 roku Ddo szkoły zawitały do szkoły dwa psy: bulterier oraz długowłosa chihuahua. To cykliczne zajęcia ze zwierzakami, wcześniej podczas zajęć w „szóstce” dzieci poznawały życie i specyfikę żółwi.
Tym razem psy towarzyszyły najmłodszym , dzięki czemu był czas na bliski kontakt- przytulanie, karmienie, ćwiczenia gimnastyczne, spacer.
Również całkiem niedawno pojawiły się w tej grupie na zajęciach dwa żółwie. Dzieci rozmawiały na temat pochodzenia żółwi, warunków w jakich żyją, pożywienia. Miały bezpośredni kontakt ze zwierzętami- dotykanie skorupy, głaskanie łapek, karmienie. Każda wizyta zwierząt jest wielkim wydarzeniem i działa na dzieci bardzo pozytywnie. Szczególnie psi terapeuci sprawiają, że nieśmiałe dzieci tulą się do psa jak do najlepszego przyjaciela, a te nadpobudliwe wyciszają się. Zabawa z czworonogiem dostarcza wszystkim wiele radości i uśmiechu.
W Szkole Podstawowej nr 6 na Białobrzegach w Tomaszowie Mazowieckim regularnie odbywają się zajęcia z psami podczas których dzieci korzystają z zajęć z psami tzw. dogoterapii prowadzonych przez wychowawczynię grupy panią Ewę Zielińską.
Francja: ostateczne wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich
W niedziele, 10 kwietnia 2022 roku odbyły się we Francji wybory prezydenckie. W poniedziałek po południu francuskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podano wyniki po podliczeniu głosów ze wszystkich komisji wyborczych.
O urząd prezydenta Francji ubiegało się 12 kandydatów. Uprawnionych do głosowania było blisko 49 mln Francuzów. Około 70 tysięcy lokali wyborczych było otwarte od godz. 8:00 do 19:00, zaś w dużych miastach do 20:00. W terytoriach zamorskich Francji głosowanie trwało od soboty.
Poszczególni kandydaci zdobyli:
- Emmanuel Macron 27,84 %
- Marine Le Pen 23,15%
- Jean-Luc Mélenchon 21,95%
- Éric Zemmour 7,07%
- Valérie Pécresse 4,78%
- Yannick Jadot 4,63%
- Jean Lassalle 3,13%
- Fabien Roussel 2,28%,
- Nicolas Dupont-Aignan 2,1%,
- Anne Hidalgo 1,8%,
- Philippe Poutou 0,8%,
- Nathalie Arthaud 0,6%
Druga tura wyborów odbędzie się 24 kwietnia.
Źródła
- Election présidentielle 2022 – Ministère de l’Intérieur, 11 kwietnia 2022
Komisarz UE ds. spójności: Polska prezentuje to, co najlepsze w ludzkość
W czwartek 7 kwietnia 2022 roku, komisarz Elisa Ferreira wzięła udział w debacie z członkami Europejskiego Komitetu Regionów ws. samorządowego wymiaru kryzysu spowodowanego wojną na Ukrainie.
Spotkanie było jednym z punktów dwudniowej wizyty przedstawicielki Komisji Europejskiej w Polsce. Celem jej wizyty było omówienie możliwości wykorzystania funduszy UE na niezbędne działania związane z kryzysem uchodźczym i humanitarnym po rosyjskiej agresji na Ukrainę. Komisarz spotkała się m.in. z ministrem funduszy i polityki regionalnej Grzegorzem Pudą, samorządowcami i członkami Europejskiego Komitetu Reginów oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych. Podczas wizyty w Polsce Ferreirze towarzyszył przewodniczący Komisji Rozwoju Regionalnego (REGI) Parlamentu Europejskiego Younous Omarjee.
Polskie Radio z podcastami nauki polskiego dla ukraińskich dzieci
W czwartek, 7 kwietnia Polskie Radio poinformowało o rozpoczęniu cyklu audio do nakuki języka polskiego dla dzieci przybyłych w ostatnich tygodniach do Polski z Ukrainy. Według danych Straży Granicznej do Polski przybyło już ponad 2,5 miliona uchodźców ukraińskich z czego większość stanowią matki z dziecmi.
Poddcast „Cześć - вивчаймо польську разом”, czyli "Cześć - uczmy się polskiego razem" jest już udostępniony na bezpłatnej platformie Polskiego Radia i na stronie Polkiego Radia Dzieciom. Premiera kolejnych odcinków będzie się odbywać w każdy czwartek. W każdym odcinku będą lektorka w języku ukraińskim przedstawia w prosty sposób polskie słówka pomocne w codziennym życiu. W pierwszej lekcji można poznać słówka pomocne przy przywitaniu i pożeganiu.
Polskie Radio Dzieciom nadaje przez całą dobę dla dzieci i rodziców. W każdym tygodniu stacja prezentuje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i własnie podcasty.
Niemcy: od 1 maja bez obowiązku kwarantanny
W poniedziałek, 4 kwietnia 2022 roku niemiecki federalny minister zdrowia Karl Lauterbach poniformował po planach znienisenia obowiązu izloacji osób u których wykryto zarażenie wirusem SARS–CoV–2.
Wyjątkiem będą pracownicy w branży medycznej. Dla wszystkich pozostałych osób u których test PCR wykazał zakażenie, będzie tylko „pilne rekomendacja” przejścia do samoizolacji i po pięciu dniach wykonania kolejnego testu. Rozporządenie nie poddano pod konsultacje krajom związkowym jak w przypadku zniesionego niedawno obowiązku zakrywania twarzy i wprowadzanych w różnym stopniu strefom segregacji (3G+, 3G, 2G, 1G. wymuszającym poziom obostrzeń od jedynie konieczności zakrycia twarzy, po zakaz wstępu bez okazania negatywnego wyniku testu). Część ekspertów skrytykowała najnosze rozporządzenia resortu zdrowia wygaszajacą obowiazek kwarantanny.
Spadło bezrobocie w marcu
W środę, 6 kwietnia 2022 roku minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała o spadku stopy bezrobocia w Polsce. Pod koniec marca br. w urzędach pracy zarejestrowanych było niespełna 904 tys. bezrobotnych.
Dobrą kondycję polskiego rynku pracy potwierdza Eurostat. Stopa bezrobocia liczona według przyjętej przez Eurostat metodologii w lutym br. wyniosła 3 proc., a Polska znalazła się na 2. miejscu w Unii Europejskiej i znacznie poniżej unijnej średniej którą szacuje się na 6,2%
Szefowa Komisji Europejskiej pojedzie do Kijowa
We wtorek, 5 kwietnia 2022 roku biuro prasowe Komisji Europejskiej potwierdziło krążącą w mediach od kilku dni infomacje o planowanej podróży do Kijowa szefowej KE Ursuli von der Leyen i szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella.
Choć nie wskazano dnia wizyty to jednak wiadomo, że wizyta unijnych przedstawicieli zaplanowana jest na ten tydzień. Po spotkaniu w Kijowie von der Leyen i Borrell udadzą się do Warszawy. Będzie to druga oficjalna wizyta urzędników europejskich w stolicy Ukrainy podczas trwającej od 24 lutego rosyjskiej inwazji. 1 kwietnia na zaproszenie ukraińskiego parlamentu do Kijowa dotarła przewodnicząca Rady Europejskiej Roberta Metsola. A 15 marca jako pierwsza oficjalna delegacja, z prezydentem Wołodymyrem Zełeńskim spotkali się priemierzy Poski, Czech i Słowenii.
Tomaszowianin mistrzem Polski w kręglarstwie juniorów
W niedziele, 3 kwietnia 2022 roku w Gostyniu zakończyły się trzydniowe Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych w kręglarstwie klasycznym. Tomaszowski Klub Sportowy Pilica był reprezentowany przez dwoje zawodników - Oliwię Górecką i Michała Skalskiego.|
Michał w konkurencji sprint został mistrzem Polski, a Oliwia wywalczyła brązowy medal. Razem w konkurencji tandem mieszany wywalczyli jeszcze jeden brązowy krążek.
Autmoatyczna 6 torowa kręgielnia istnieje w Tomaszowie od lat 80. XX wieku. Wcześniej od połowy lat 70. klub korzystał z dwutorowej kręgielni na nabrzeżu rzeki Pilicy.
Wandalizmy w miejscu pamięci o zamordowanej społeczności żydowskiej w Ponarach
W piątek 2 marca 2022 roku, policja w Wilnie poinformowała o kolejnych aktach wandalizmu na terenie kompleksu pamięci o Holokauście w Paneriai (pol. Ponarach), na przedmieściach stolicy Litwy.
W nocy z 1 na 2 kwietnia na pomnikach namalowano symbole powszechnie identyfikowane jako wyrażające poparcie dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę. „2 kwietnia otrzymano zgłoszenie, że litery „V” i „Z” zostały namalowane farbą późną nocą na niektórych pomnikach – powiedziała BNS Julija Samorokovskaja, rzeczniczka policji okręgowej w Wilnie. To już drugi taki przypadek w ostatnich tygodniach. Tydzień wcześniej policja wielńska poinformowała, że kompleks Paneriai został sprowafnowany tymi symbolami.
Rūta Ribinskaitė z Gminy Żydowskiej na Litwie powiedziała, że ostatni incydent był nowym atakiem, ponieważ listy zostały usunięte po pierwszym akcie wandalizmu.
Litwa wydaliła ambasadora Rosji
W poniedziałek, 4 kwietni 2022 roku minister spraw zagranicznych Litwy poinformował o wydaleniu rosyjskiego ambasadora.
Szef litweskiego MSZ Gabrielius Landsbergis oświadczył w poniedziałek, że z Moskwy zostanie również wycofany litewski ambasador. Na terenie Litwy zostanie zamknięty też konsulat Federacji Rosyjskiej w Kłajpdzie. W tym samym wystapieniu Landsbergis oświadczył również, że ambasador Litwy powróci w najbliższych dniach do stolicy Ukrainy.
Ranga stosunków dyplomatycznych z Rosją zostaje obniżona w odpowiedzi na agresję militarną Rosji przeciwko suwerennej Ukrainie oraz okrucieństwa popełniane przez rosyjskie siły zbrojne w różnych okupowanych miastach Ukrainy, w tym na przerażającą masakrę w Buczy - oświadczył podczas konferencji prasowej Landsbergis.
Inflacja w Holandii najwyższa od 1975 roku.
W piątek, 1 kwietnia 2022 roku unijny urząd statystyczny podał dane o marcowym wzroście cen w 19 krajach strefy euro. Wzrost cen i usług w Holandii wyniósł 11,9%.
Jeszcze w lutym Eurostat określił inflacje w Holandii na 7,3%. Powodów jej skoku upatruje się głównie podwyżce cen energii, które poszybowały po rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Partia Orbana zwyciężyła wybory na Węgrzech
W niedziele 3 kwietnia 2022 roku, odbyły się wybory paralamentarne na Węgrzech. Mimo zjednoczenia opozycji w jednym bloku wyborczym udalo jej się uzyskać przewagę jednie w Budapeszcie, Peczu i Segedynie.
Prawicowy Fidesz któremu szefuje premier Viktor Orbán wystartował w koalicji z Chrześcijańsko-Demokratyczną Partią Ludową i po raz czwarty z rzędu wygrał wybory, co oznacza, że Orbán po raz piąty (a czwarty z rzędu) obejmie funkcję premiera. Partia Orbána uzyskała 53% poparcia, co przełożekłada się na 135 mandatów w 199-osobowym jednoizbowym parlamencie. Jest to przewaga zapewniająca większość konstytucyjną. Sojusz sześciu partii opozycyjnych Wspólnie dla Węgier uzyskał 35% głosów i obejmie 56 mandatów, tj. 28%. Do parlamentu dostała się jeszcze skrajnie prawicowa partia Nasza Ojczyzna – poparło ją 6% wyborców, co zapewniło jej 7 mandatów (4%). Frekwencja podczas wyborów na Węgrzech wyniosła 70%.
W Tomaszowie powstanie pół tysiąca mieszkań społecznych
Na przełomie 2024 i 2025 rok powstanie pół tysiąca mieszkań społecznych. To już drugi program w budownctwa mieszkaniowego w którym bierze udział miato. Jesienią 2021 oddano do użytku mieszkania przy ulicy Borek przy galerii handlowej „Tomaszów” w centrum.
Teraz nowe budynki powstaną na działkach przy ulicy Chopinia i ulicy Szerokiej. Tutaj powstaną budynki wielorodzinne liczące ponad trzy kondygnacje z parkingami i udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Pod obie inwestycje miasto przeznaczyło tereny o wielkości ponad 2,5 ha. Lokale przeznaczone będą dla osób o dochodach uniemożliwających wzięcie kredytu.
Sondaż: Ponad 15% Niemców obawia się ubóstwa
Wobec gwałtownego wzrostu cen w Niemczech, co siódmy dorosły z trudem jest w stanie pokryć swoje wydatki na życie. W sondażu ponad połowa Niemców jest bardzo zaniepokojona wysoką stopą inflacji.
Według niedawnego sondażu YouGov zleconego przez Postbank, który należy do Grupy Deutsche Bank, około jedna siódma dorosła osoba w Niemczech (15,2 procent) z trudem jest w stanie pokryć swoje wydatki na życie. W styczniowym badaniu porównawczym odsetek osób, które stwierdziły, że wysoka inflacja zagraża ich bytowi, nadal wynosił 11 proc.
Polska zrezygnuje z rosyjskich palwi do 2023 roku.
W środę, 30 marca 2022 roku ministra klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiedziała, że Polska uniezalezni się od paliw z Rosji do 2023 roku. Poinformowała również, że węgiel sprowadzany z Rosji, importowany jest w większości przez małe elektrociepłownie zaopatrywane przez prywatne firmy.
„Dzięki obecnie realizowanym projektom dywersyfikacyjnym już od 2023 r. będziemy w stanie pokryć nasze zapotrzebowanie bez konieczności importu gazu z kierunku wschodniego. Stwarza to także nowe możliwości współpracy regionalnej w sektorze gazu ziemnego (Moskwa)”
Rekordowy wzrost cen energii w Wielkiej Brytanii
W piątek, 31 marca 2022 roku w Wielkiej Brytanii weszła w życie rekordowa podwyżka cen energii. Mieszkańcy wysp muszą od teraz płacić o ponad 50 proc. więcej niż do tej pory. Zmiany cen nie uwzględniają jeszcze wpływu wojny na Ukrainie.
Od 1 kwietnia około 18 milionów gospodarstw domowych korzystających ze standardowych taryf odnotuje średni wzrost o 693 funtów – z 1277 funtóa do 1971 rocznie. Rachunki idą w górę, ponieważ górna granica cen energii, jaką dostawcy w Anglii, Walii i Szkocji mogą pobierać od gospodarstw domowych – jest ostatnio mocno podnoszona. Firmy energetyczne będą mogły zwiększyć rachunki o 54%. Limit cenowy jest weryfikowany co sześć miesięcy i oczekuje się, że ceny wzrosną ponownie w październiku. Analitycy bankowi szacują że rachunki mogą jeszcze w tym roku osiągnąć 3000 funtów rocznie, gdy zostanie wprowadzona korekta ceny maksymalnej w związku z inwazja Rosji na Ukrainę i jej konsewkencji na rynkach surowców energetycznych.
Publiczne hulajnogi elektryczne już na ulicach Tomaszowa
Pod koniec marca 2022 roku na ulicach Tomaszowa Mazowieckiego (woj. łódzkie), po raz trzeci pojawiły się elktyczne hulajnogi. Sprzęt już trzeci rok uzupełnia ofertę bezpłatnego tranportu publicznego w mieście.
Po raz drugi w Tomaszowie usługi przejazdu elektryczną hiulajnogą oferuje polska fima Blink.ee. Hulajnogi można znaleźć w najbardiej popularnych miejscach oraz przy lokalnych atrakcjach turystycznych. Są m.in. na Przystani, na pl. Kościuszki, koło Areny Lodowehj czy przy Galerii Tomaszów. Każde urządzenie ma wbudowany GPS, który pozwala namierzyć urządzenie w każdej chwili, rejestrowane są też każde zdarzenia z udziałem hulajnóg, jak np. jej wywrócenie.
Roberta Metsola @EP_President On my way to Kyiv На шляху до Києва #StandWithUkraine
31 marca 2022, 22:33
Joe Biden: USA uwolnią rezerwy ropy
W czwartek, 31 marca 2022 roku prezydent Stanów Zjdenoczonych Joe Biden ogłosił plan uwolnienia ropy z amerykańskich rezerw strategicznych. Na rynek trafi 180 mln baryłek surowca z tego źródła.
Na decyzje prezydenta Bidena natychmiast zareagowały rynki. Cena barłyłki ropy gatunku „WTI” potaniała w czwartek rano o prawie 6 proc. Spadła do 101 dolarów, najniższego poziomu od prawie dwóch tygodni. Również gatunek ropy „Brent” zmienił cenę o prawie 6 proc., a jej cena zeszła do 105 USD za baryłkę.
W czwartek 31 marca 2022 roku, po godzinie dziesiątej wieczorem Metsola poinformowała w mediach społecznościowych, że jest w drodze do Kijową. Podróż odbywa koleją.
Metesloa została przewodniczącą Parlamentu Europejskiego w styczniu styczniu 2022 roku. Jest najwyższą rangą polityczką, która złoży wizytę w stolicy Ukrainy po rozpoczęciu inwazji Rosji 24 lutego. 15 marca w Kijowie z prezydentem Zełenskim spotkali się premierzy Polski, Czech i Słowenii. Podczas spotkania towarzyszący polskiemu premierowi Jarosław Kaczyński zaapelował do społeczności mieðzy narodowej o utworzenie pokojowej misji NATO o charakterze militarnym. Miałaby ona chronić ludność cywilną.
Tomaszowska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna z koncertem pasyjnym
W niedzielę, 10 kwietnia 2022 roku w Kościele pw. NMP Królowej Polski przy ul. Słowackiego 13/19 odbędzie się koncert pasyjny w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej Tomaszowa Mazowieckiego pod dyrekcją Kamila Wrony, Chóru „Artis Gaudium” oraz Parafialnych Chórów Dekanatu Tomaszowskiego.
Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna powstała na potrzeby Koncertu Dla Niepodległej, który odbył się 28 listopada 2019 roku w Kościele pw. NMP Królowej Polski. OD tego czasu zespół obecny jest podczas uroczystości rocznicowych i większości większych imprez kulturalnych w mieście.
Inflacja w Hiszpanii: 9,8% Najwyższa od 1985 roku
W czwartek 31 marca 2022 roku, Narodowy Instytut Statystyczny Hiszpanii opublikował dane na temat wzrostu cen.
Marcowa inflacja w Hiszpanii jest najwyższą od maja 1985 roku. Wszystkie prognozy wskazywały na wzrost cen gazu i ropy na rynkach międzynarodowych po sankcjach wobec Rosji, jednego z największych światowych producentów obu surowców, i wynikające z tego odzwierciedlenie w rachunkach za prąd i koszt paliwa. „To dramat”, przyznał przyznał premier Pedro Sánchez kilka po opublikowaniu informacji, że ceny są bliskie są już dwucyfrowej podwyżki. Ministerstwo Gospodarki wyszczególnia, że 73% wzrostu cen wynika z wpływu inwazji na Ukrainę na energię i nieprzetworzoną żywność. Eksperci resortu rekomendują jak najszybsze wdrożenie pakietu interwencyjnego Państwa zatwierdzonej we wtorek. Jego wysokość w wysokości do 16 000 milionów euro (6 milionów w pomocy bezpośredniej i ulgach podatkowych, 10 mlionów w niskooprocentowanych kredytach). Pakiet interwencyjny obejmuje również limity podwyżek czynszu w wysokości 2% oraz 20-centową obniżkę ceny paliwa, która wejdzie w życie w najbliższy piątek.
Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego
We wtorek, 29 marca 2022 roku w Krakowie odbył się pogrzeb Krzysztofa Penderckiego. Uroczystość odbyła się w drugą rocznicę śmierci kompozytora, który zmarł podczas pierwszego lockdownu – największych obostrzeń związanych z wybuchem pandemii SARS–CoV–2.
Krzysztof Penderecki uznawany był za najwybitniejszego współczesnego kompozytora muzyki poważnej. Wśród jego najbardziej rozpoznawalnych utworów są Ofiarom Hiroszimy – Tren, Pasja według św. Łukasza, Polskie Requiem oraz III Symfonia. We wtorek artysta spoczął w Panteonie Narodowym. Uroczystości miała charakter państwowy. W wcześniej w bazylice św. Floriana odbyły się uroczystości pożegnania artysty przeznaczona tylko dla rodziny i osób najbliższych
Netflix otworzy biuro w Warszawie
We wtorek 29 marca 2022 roku, amerykański nadawca streamingowy Netflix poinformował o planach otworzenia regionalnego biura w Warszawie. Zespół w Polsce będzie odpowiadał za rynek Europy Środkowo–Wschodniej.
Usługi Netflixa dostępne są w Polsce od 2016 roku. Niedługo potem Netflix stał się dostępny w języku rumuńskim, czeskim, węgierskim, chorwackim i ukraińskim. We wtorkowym komunikacie firma podała, że w samej Polsce w produkcje filmów i seriali zainwestowała 119 milionów dolarów (490 milionów złotych).
„Dzień otwartych drzwi” w tomaszowskiej filii Uniwersytetu Łódzkiego.
W środę, 30 marca 2022 roku uczelnia zorganizowała prezentację dla swoich potencjalnych studentów. Uniwersytet Łódzki działa w Tomaszowie od 1998 roku. Od powstania do 2021 roku jej pełnomocnikiem z ramienia rektora był profesor Zbigniew Rau.
Na Uniwerystecie Łódzkim w Tomaszowie Mazowieckim można studiować, cztery kierunki. Są to"
Administracja (niestacjonarne I stopnia) Administracja (niestacjonarne II stopnia) Administracja podyplomowa (niestacjonarne) Leśnictwo (niestacjonarne I stopnia) Leśnictwo (stacjonarne I stopnia) Turystyka i rekreacja (stacjonarne I stopnia) Turystyka i rekreacja podyplomowe (niestacjonarne) Zarządzanie (niestacjonarne I stopnia) Zarządzanie (stacjonarne I stopnia)
W ramach „Dnia otwartych drzwi” odbyło się jedenaście wykładów przybliżających tematykę i cele kierunków prowadzonych przez UŁ w Tomaszowie.
Do dziś skierowaliśmy ponad 35 mln dolarów do organizacji wspierających uchodźców. Zainwestujemy dodatkowe 10 mln dolarów na rzecz nowych partnerstw z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, by wspierać sprawdzanie faktów | ||
—powiedział Pichai |
.
Szef Google u Morawieckiego: przeznaczamy kolejne 10 milionów dolarów na fact–checking
[[Plik:Pichai talks about AI and Tech.png|Sundar Pichai (2021)
Sundar Pichai, prezes Alphabetu właściciela spółki Google odwiedził we wtorek 29 marca 2022 roku Warszawę. Podczas konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim w Google Campus w Warszawie podkreślił, że od samego początku wojny w Ukrainie koncern skupiał się na wspieraniu działań humanitarnych, podawaniu rzetelnych informacji i walce z dezinformacją. Do dziś skierowaliśmy ponad 35 mln dolarów do organizacji wspierających uchodźców, w tym 10 mln w grantach do NGO-sów, które pomagają uchodźcom przybywającym do Polski.
Na początku marca zespół Google’a, Threat Analysis Group (TAG) wykrył, że hakerzy powiązani z Białorusią próbowali wykraść dane logowania do polskich kont wojskowych. Sundar Pichai poinformował również, że 200 kanałów i ponad 2 tys. filmów złamało politykę Google’a. Zablokowano również finansowane przez Rosję kanały.
Piłka nożna: Polska awansowała na MŚ w Katarze
Reprezentacja Polski pojedzie na mistrzostwa świata 2022 w Katarze.
Podopieczni Czesława Michniewicza przy pełnym stadionie w Chorzowie pokonali 2:0 Szwecję w finale baraży. Bramki dla biało-czerwonych zdobyli Robert Lewandowski z rzutu karnego oraz Piotr Zieliński.
Już ponad setka samochodów elektrycznych jeździ w powiecie tomaszowskim w województwie łódzkim
Z danych wydziału komunikacji w Tomaszowie Mazowieckim wynika, że w powiecie tomaszowskim zarejestrowanych jest obecnie 101 samochodów elektrycznych. Aż osiemdziesiąt z nich zarejestrowano od początku 2020 roku, czyli od kiedy można otrzymać zielone tablice rejestracyjne – poinformował 23 marca 2022 roku, lokalny portal Polska Press. Właściciele „elektryków” ładują je w domu ale lokalny samorząd dostrzegając rosnące zainteresowanie autami niespalinowymi już zabiega o montaż ogólnodostępnych ładowarek. Zarząd dróg w Tomaszowie Mazowieckim w drugiej połowie stycznia złożył już wniosek w konkursie „Ładowarka w każdej gminie” Fundacji Lepsza Jakość Życia. Nabór wniosków skończył się 28 lutego 2022 roku a wyniki konkursu mają zostać ogłoszone do 6 miesięcy od dnia zamknięcia naboru wniosków.
Zełeński dla rosyjskich portali: kwestia misji pokojowej nie jest postanowiona
Morawiecki: kolejne kraję za pokojową misją w Ukrainie
25 marca 2022 roku, premier RP na zakończenie dwudniowego posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli poinformował, że kolejne kraje wyraziły aprobatę dla sformowania pokojowej misji na ternie Ukrainy. Z apelem o misję po raz pierwszy wystąpił 15 marca w Kijowie Jarosław Kaczyński przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych w polskim rządzie.
Morawiecki na konferencji prasowej w Brukseli pytany był z jakim odbiorem spotkał się pomysł misji pokojowej w Ukrainie.
Prezydent USA rozpoczął dwudniową wizytę w Polsce
25 marca 2022 roku, polskie Ministerstwie Spraw Zagranicznych, poinformowało, że Prezes Związku Polaków na Białorusi, Andżelika Borys, po roku opuściła więzienie w Białorusi
Rok temu biaruska milicja zarzymała Andżelikę Borys, została tymczasowo aresztowana. Zarzuty dotyczyły organizacji jarmarku Grodzieńskie Kaziuki. Potem postawiono jej dodatkowe zarzuty – propagowanie organizacji faszystowskich za co groziło jej od 5 do 12 lat więzienia. Do niezależnych od rządu w Mińsku mediach, pojawiały się informacje o ciężkich warunkach w celu polskiej działaczki. Podsekretarz Stanu MSZ Marcin Przydacz podziękował polskiej służbie dyplomatyczno-konsularnej za „nieustające wysiłki w celu uwolnienia Borys.
Źródła
- Białoruś. Andżelika Borys zwolniona z więzienia – Polsat News, 25 marca 2022