Przejdź do zawartości

W Gdańsku dwóch obywateli Mołdawii zostało pobitych. Napastnicy usłyszeli zarzuty

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 20 listopada 2023

16 listopada 2023 roku czworo mężczyzn w Gdańsku zostało zatrzymanych przez policję, w związku z podejrzeniem wykorzystywania przez nich dwóch obywateli Mołdawii. 20 listopada 2023 usłyszeli zarzuty

Funkcjonariusze policji z Gdańska zatrzymali czterech mężczyzn podejrzanych o "zmuszanie do określonego zachowania" oraz przetrzymywania, bez ich zgody obywateli Mołdawii. Powodem przetrzymywania było rzekome pisemne wypowiedzenie umowy o pracę. Sprawcy usłyszeli zarzuty i zostali objęci policyjnym dozorem, zakazem opuszczenia kraju oraz zakazem kontaktowania się między sobą i pokrzywdzonymi. Mężczyznom grozi kara 5 lat więzienia.

Jak podaje Polska Policja:

W czwartek, 16 listopada przed godz. 17.00 policjanci z komisariatu Śródmieście odebrali zgłoszenie, że dwaj obywatele Mołdawii zostali przewiezieni przez kilku mężczyzn samochodem na tereny portowe. Na miejscu mieli zostać pobici, zmuszeni do zmiany treści wypowiedzenia umowy o pracę oraz pozbawieni wolności. Policjanci zajęli się sprawą od razu po przyjęciu zawiadomienia i zebraniu niezbędnych informacji. Po godz. 18.00 kryminalni ze Śródmieścia pojechali na adres w rejonie Siedlec, gdzie zatrzymali czterech mężczyzn w wieku od 21 do 41 lat. Na miejscu pracowali policjanci z grupy dochodzeniowo-śledczej oraz policyjny technik, którzy m.in. zabezpieczyli kij baseballowy oraz samochód, którym przewożono pokrzywdzonych.

Mężczyźni zostali przetransportowani do policyjnego aresztu, a następnie zostali doprowadzeni do prokuratury, która przedstawiła im zarzuty w poniedziałek, 20 listopada 2023. 41-latni mężczyzna, jak się okazało, pracodawca pobitych obywateli Mołdawii usłyszał zarzuty m.in. przetrzymywania wbrew woli drugiego człowieka, stosowania przemocy w celu zmuszenia do zmiany treści wypowiedzenia umowy o pracę oraz spowodowania średniego uszczerbku na zdrowiu u jednego z ofiar. Drugi napastnik, 28-latek usłyszał zarzuty zmuszenia do określonego zachowania oraz przetrzymywania wbrew woli drugiego człowieka, a 39 oraz 21-latkowie usłyszeli zarzuty pozbawienia wolności pokrzywdzonych. Wobec podejrzanych sąd zastosował także środki zapobiegawcze w postaci policyjnego dozoru, zakazu opuszczenia kraju oraz zakazu kontaktowania się między sobą i pokrzywdzonymi.

Źródła[edytuj | edytuj kod]