Przejdź do zawartości

2011-04-17: USA: propozycja zakazu publikowania filmów nagrywanych z ukrycia w rzeźniach i na farmach

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 17 kwietnia 2011

Na skutek działania lobby hodowców w USA kolejne stany przymierzają się do uchwalenia prawa zakazującego nagrywania z ukrycia i prezentowania opinii publicznej filmów dokumentujących traktowanie zwierząt na farmach i w rzeźniach jeśli nie otrzymają zgody właścicieli hodowli – donosi „Rzeczpospolita”.

Projekty ustaw zgłoszone zostały już w stanach Iowa, Floryda i Minnesota. Jeśli ustawy przejdą, zabronione będzie też podawanie fałszywego powodu (np. kandydowania do pracy) wejścia na teren gospodarstwa. W ten sposób właściciele gospodarstw i rzeźni uzyskują ochronę nie tylko przed aktywistami, ale też przed dziennikarzami śledczymi.

Popierający zmianę przepisów senator Jim Norman z Florydy w wypowiedzi dla mediów porównał dostarczanie konsumentom informacji na temat traktowania zwierząt i sposobu produkcji żywności do terroryzmu. Dodał też, że w jego opinii regulacje tego typu przyjmie 28 stanów.

Daniel Hauff z organizacji Mercy for Animals określił tę sytuację następująco:

To szlaban dla dziennikarstwa śledczego. Producentom żywności powinno zależeć na tym, by wyeliminować okrucieństwo wobec zwierząt, a nie na tym, by uniemożliwić jego ujawnianie.

Źródła[edytuj | edytuj kod]