Przejdź do zawartości

Tusk zarządził powołanie komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 22 maja 2024
Premier Donald Tusk
Szef SKW Jarosław Stróżyk

21 maja 2024 premier Donald Tusk powołał komisję do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich na bezpieczeństwo wewnętrzne i interesy Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2004–2024. Tusk przekazał, że na czele komisji stanie Jarosław Stróżyk, który jest szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Odniósł się także do kwestii przywrócenia delegatur ABW.

Tusk: wydałem zarządzenie w sprawie powołania komisji[edytuj | edytuj kod]

Donaldc Tusk, zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami, powołał we wtorek komisję ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich:

Wydałem zarządzenie w sprawie powołania komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich na bezpieczeństwo wewnętrzne i interesy Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2004–2024.

Później Tusk ogłosił, że szefem komisji, z rekomendacji ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, został Jarosław Stróżyk, obecnie szef SKW:

Na przewodniczącego tej komisji, na wniosek ministra sprawiedliwości, który jest gospodarzem tej komisji powołujemy szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, pana generała Jarosława Stróżyka.

Komisja będzie miała od 9 do 13 członków, a wszyscy z nich będą powoływani przez ministrów. Jak powiedział Tusk będą to minister spraw wewnętrznych i administracji, minister koordynator służb specjalnych (obie funkcje pełni Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska, minister finansów Andrzej Domański, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Premier zapowiedział, że:

Komisja będzie działała dyskretnie. Nie będą to medialne przesłuchania, nie będzie mediów w czasie prac tej komisji. Natomiast będziemy systematycznie informować o efektach jej pracy.

Szef rządu wyraził nadzieję, że, po otrzymaniu cząstkowego raportu po około dwóch miesiącach jej działalności, do końca roku:

Mam nadzieję, że do końca roku większość tych spraw, które bulwersowały opinię publiczną, znajdzie swój opis, niekoniecznie wyjaśnienie, bo to nie będzie komisja śledcza.

Tusk zapowiedział, że efektem prac komisji będą „najprawdopodobniej będą wnioski do prokuratury i opinie, dlaczego zaniechano badania tych spraw w uprzednich latach”.

Premier o wzmocnieniu ABW i AW[edytuj | edytuj kod]

Następnie Tusk odniósł się do kwestii usuniętych delegatur ABW, czy AW, których przywrócenie zapowiedział 14 maja:

Niedługo ABW będzie miała strukturę jak przed zmianami wprowadzonymi przez panią premier Beatę Szydło. Mówię tu o cofnięciu likwidacji, redukcji tych części Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, które pracowały w terenie.

Jednocześnie szef rządu zaznaczył, że to:

To początek wzmacniania służb specjalnych. Następnym krokiem będzie wzmocnienie finansowe i kadrowe Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]