Przejdź do zawartości

Tusk o wpływach rosyjskich w Polsce: pętla informacji zaciska się wokół Macierewicza

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 22 maja 2024
Premier Donald Tusk w 2024

Premier Donald Tusk w Faktach po Faktach zapowiedział powołanie komisji ds. wpływów rosyjskich. Tusk powiedział również, że „pętla informacji, którą gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza”. Mówił także o byłym sędzim Tomaszu Szmydtcie o wyborach europejskich.

Tusk o Żelaznej Kopule: Znajduję dobry oddźwięk w Europie[edytuj | edytuj kod]

Na początku rozmowy premier został zapytany o kwestię Żelaznej Kopuły:

Wspólnie z premierem Grecji przygotowujemy list do instytucji europejskich w sprawie obrony powietrznej dla całej Europy. Żelazna kopuła nie powinna budzić wątpliwości. To są ciągle inicjatywy polityczne, ciągle trudno uzgodnić wspólnie realizowane konkrety. Dla mnie ważne jest, by wywoływać presję. Znajduję oddźwięk w Europie, najbardziej sceptyczni liderzy zaczynają rozumieć, że trzeba zacząć od tej kopuły. Wtedy nasza przewaga nad Rosją znajdzie swój wyraz. Europa bezpieczna z nieba będzie kontynentem, który będzie mógł znów zacząć dyktować warunki.

Komisja ds. rosyjskich wpływów[edytuj | edytuj kod]

Tusk, pytany o datę powołania przez niego komisji ds. zbadania rosyjskich wpływów, odpowiedział:

Jutro na posiedzeniu rządu poinformuje o szczegółach, a następnie media i zostanie wydane stosowne rozporządzenie dotyczące także składu i przewodniczącego.

Tusk o sabotażu i dywersji[edytuj | edytuj kod]

Donald Tusk poruszył temat ostatnich aktów sabotażu i dywersji, które miały miejsce w Polsce:

Sprawa jest bardzo poważna, dotyczy kilku państw, z pewnością Litwy, Łotwy, Polski, doniesienia płyną ze Szwecji. Mamy w tej chwili aresztowanych dziewięciu podejrzanych z zarzutami, którzy zaangażowali się na zlecenie rosyjskich służb w akty sabotażu w Polsce. Są to pobicia, podpalenia, próby podpalenia. Mówimy tutaj o wynajętych ludziach, czasami są to ludzie ze świata przestępczego, dotyczy to obywateli ukraińskich, białoruskich, polskich. Ta sprawa nie ma charakteru narodowego.

Następnie podkreślił, że:

Dość głośna była sprawa wrocławska, gdzie udaremniono próbę podpalenia zakładu produkującego farby. Było to na zlecenie służb rosyjskich, to stwierdzono bezdyskusyjnie. Mamy podpalenie Ikei na Litwie, te same osoby, które zostały tam zatrzymane, mogą mieć także związek z próbami podpalenia także na terenie Polski.

Premier o związakach z Rosją Macierewicza[edytuj | edytuj kod]

Szef rządu był pytany o potencjalne wpływy rosyjskie na poprzednią władzę. Tusk odpowiedział:

Konsekwentne unikanie i blokowanie konsekencji prawnych układa się w niepokojącą całość. Na przykład w okolicy Macierewicza działały osoby, które właściwie rozbroiły polską armię i które ugodziły służby wywiadowcze.

Na pytanie, czy Maciereiwcz wprost działa na zlecenie Rosji, Tusk odparł:

Pętla informacji, które gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza. Mówię o tym bez satysfakcji.

Potem wspomniał o byłym już sędzim Tomaszu Szmydtcie, który zbiegł na Białoruś:

To był człowiek wynajęty przez Ziobrę do rozmontowania polskiego systemu sądowniczego. Tacy ludzie trafiali w najbardziej newralgiczne punkty.

Tusk: celem Putina jest polityczna wojna o parlament[edytuj | edytuj kod]

Dalej Tusk mówił o strategii PiS-u jesli chodzi o wojnę na Ukrainie:

W czasie wojny i sabotażu czołowi politycy PiS-u powatarzają, że problemem jest Bruksela i Berlin. Te wypowiedzi są bardzo dobrze skordynowane z prorosyjskimi i antyeuropejskimi siłami politycznymi. Buduje front eurosceptyczny i prorosyjski. To jest niewybaczalne, nie do zaakceptowania.

Tusk zaznaczył również, że:

Dziś celem Władimira Putina jest nie tylko destabilizacja w państwach europejskich, np. poprzez akcje sabotażu, ale też polityczna wojna o Parlament Europejski. Parafrazując znane powiedzenie, chcesz pokoju, szykuj się na wybory. Nie chcesz iść na wojnę, to idź głosować. Ważnym elementem bezpieczeństwa Polski jest utrzymanie jedności europejskiej.

Donald Tusk był pytany o kontrowersyjny spot PO:

taram się przekonywać tych, którzy wierzą w wolność, liberalną demokrację, żeby nie byli bezsilni, nie bali się oddać, gdy ktoś zamierza ich pokonać w politycznej konfrontacji. Cała moja generacja o to walczyła. Niewybaczalnym błędem byłoby, gdybyśmy uznali, że nam wolno mniej w tym sensie, że nie podejmiemy konfrontacji, gdy chodzi o te najważniejsze sprawy.

Źródła[edytuj | edytuj kod]