2011-03-04: Sytuacja w Libii - 4 marca 2011
- 2019-09-20: Nie żyje Zajn al-Abidin ibn Ali
- 2013-07-04: Egipt: odsunięcie od władzy prezydenta Muhammada Mursiego
- 2011-11-28: Ryzyko wojny domowej w Syrii, sąsiednie kraje mobilizują armie
- 2011-05-25: Jemen: wzmożone walki po zapowiedzi przedterminowych wyborów przez prezydenta
- 2011-04-20: Reporter Tim Hetherington zginął w Libii
Po Tunezji i Egipcie, w kolejnych krajach arabskich pojawiły się zamieszki. Demonstrujący domagają się zmian, w tym obalenia przywódców, uważanych za autorytarnych.
Libia
[edytuj | edytuj kod]Oddziały rebeliantów nazwane Jaysh-e-Libi al-Hurra odparły wczoraj atak sił rządowych w Bredze. Po spokojnej nocy, nad ranem doszło tam do nalotu w pobliżu portu i rafinerii. Rakiety eksplodowały też przy murze bazy wojskowej w mieście Adżdabija zajmowanego przez opozycję. W wyniku ataku nikt nie ucierpiał. W mieście trwają pogrzeby ofiar bitwy toczącej się od środy.
W nocy wybuchły kolejne walki o Az-Zawiję i rafinerię w Ras Lanuf. W Az-Zawiji zginęło rano dwóch żołnierzy armii Kadafiego, natomiast w Ras Lantuf toczyła się intensywna wymiana ognia z ciężkiej broni. Wieczorem dochodziły z tego miasta sprzeczne informacje. Rebelianci poinformowali, iż w 100% kontrolują miasto. To samo powiedział nieco później wiceminister spraw zagranicznych Libii Khaled Kaim, ale o wojskach rządowych.
W ciągu dnia intensywność walk w Az-Zawiji wzrosła. W walkach zginął m.in. dowódca wojsk rebelianckich w mieście. W wymianie ognia zginęło co najmniej 30 cywilów. Rebelianci w liczbie około 2 tys. ludzi, zostali zepchnięte przez armię na centralny plac miasta. Ustawiono tam ostatni bastion. Żołnierze rządowi wyrazili nadzieję zdobycia miasta do końca dnia.
W Misracie kontrolowanej przez rebeliantów doszło do marszu solidarności z mieszkańcami Trypolisu. W walkach w Misracie zginęła jedna osoba. Na dziś zapowiedziano po modłach kolejne protesty w Trypolisie. Trypolis nadal kontrolują lojaliści. Zamknięto wiele sklepów i kilka banków. Po południu na ulice stolicy w dzielnicy Tajoura wyszły setki ludzi.
W południe doszło do wiecu w Bajdzie kontrolowanej przez rebeliantów. Zwycięstwo albo śmierć! Nie zatrzymamy się póki nie wyzwolimy tego kraju - deklarował Abdel Jalil, były minister sprawiedliwości i szef nieformalnego opozycyjnego rządu.
Wieczorem libijskie lotnictwo zbombardowało magazyn broni należący do rebeliantów na przedmieściach Bengazi. W bombardowaniu zginęło 17 osób.
Wczoraj trzech holenderskich żołnierzy zatrzymali wojskowi wierni Kadafiemu w Syrcie podczas ewakuacji cywilów. Holendrzy wpadli w ręce reżimowej armii zaraz po tym jak ich helikopter wylądował w mieście. Żołnierze służą na fregacie „Tromo", którą skierowano na wody w pobliżu libijskiego wybrzeża z Morza Arabskiego, gdzie walczyli z somalijskimi piratami. Resort obrony Holandii prowadzi rozmowy dyplomatyczne w sprawie uwolnienia więźniów.
Libia to kraj, w którym dwie trzecie 6,5-milionowej populacji, żyje za mniej niż 2 dolary dziennie. W kraju notuje się 30% bezrobocie, warunki bytowe stoją na bardzo niskim poziomie. Muammar Kadafi po ustąpieniu Fidela Castro na Kubie i śmierci prezydenta Gabonu Omara Bongo w 2009, jest najdłużej rządzącym przywódcą na świecie.
Inne kraje
[edytuj | edytuj kod]W międzyczasie doszły informacje z Jemenu, że tamtejsze lotnictwo miało zbombardować protestujących na północy kraju. W mieście Semla żołnierze otworzyli ogień do tłumu zabijając dwie osoby i raniąc 9 innych.
W Bagdadzie doszło do wystąpień Irakijczyków. Setki ludzi zablokowało główne ulice miasta. Do protestów doszło też w Basrze, NAdżafie, Kirkuku oraz Mosulu.
W Bahrajnie wczoraj doszło do starcia młodych sunnitów z szyitami w Madinat Hamad Był to pierwszy przypadek przemocy między demonstrantami o podłożu religijnym. Dziś tysiące demonstrantów zablokowało kwaterę państwowej telewizji. Posłowie sześciu opozycyjnych partii złożyli swoje mandaty parlamentarne.
Obecne wydarzenia w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie, komentatorzy nazywają przełamaniem strachu i arabską Wiosną Ludów. Sytuacja porównywana jest nawet do transformacji w Europie po 1989 roku. Podłoże protestów społecznych w krajach arabskich jest takie samo - kraje te znajdują się na początku drugiej dekady XXI wieku w podobnej sytuacji społeczno-ekonomicznej.
Przeczytaj poprzedni
oraz kolejny raport
Źródła
[edytuj | edytuj kod]
- "Zwycięstwo albo śmierć". Zażarta walka o bastiony rebelii – tvn24.pl, 4 marca 2011
- Libya revolt – BBC News, 4 marca 2011
- Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z tekstu „Libia na skraju interwencji wojskowej”, napisanego przez Renegade, opublikowanego w serwisie Centrum Informacji Anarchistycznej (więcej informacji).