Przejdź do zawartości

2011-03-04: Sytuacja w Libii - 4 marca 2011

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 4 marca 2011
     Tereny kontrolowane przez rząd Kadafiego
   Tereny kontrolowane przez siły opozycji
   Niejasna sytuacja
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Powstanie w Libii (2011)
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Bitwa o Bregę
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Bitwa o Az-Zawiję

Po Tunezji i Egipcie, w kolejnych krajach arabskich pojawiły się zamieszki. Demonstrujący domagają się zmian, w tym obalenia przywódców, uważanych za autorytarnych.

Oddziały rebeliantów nazwane Jaysh-e-Libi al-Hurra odparły wczoraj atak sił rządowych w Bredze. Po spokojnej nocy, nad ranem doszło tam do nalotu w pobliżu portu i rafinerii. Rakiety eksplodowały też przy murze bazy wojskowej w mieście Adżdabija zajmowanego przez opozycję. W wyniku ataku nikt nie ucierpiał. W mieście trwają pogrzeby ofiar bitwy toczącej się od środy.

W nocy wybuchły kolejne walki o Az-Zawiję i rafinerię w Ras Lanuf. W Az-Zawiji zginęło rano dwóch żołnierzy armii Kadafiego, natomiast w Ras Lantuf toczyła się intensywna wymiana ognia z ciężkiej broni. Wieczorem dochodziły z tego miasta sprzeczne informacje. Rebelianci poinformowali, iż w 100% kontrolują miasto. To samo powiedział nieco później wiceminister spraw zagranicznych Libii Khaled Kaim, ale o wojskach rządowych.

W ciągu dnia intensywność walk w Az-Zawiji wzrosła. W walkach zginął m.in. dowódca wojsk rebelianckich w mieście. W wymianie ognia zginęło co najmniej 30 cywilów. Rebelianci w liczbie około 2 tys. ludzi, zostali zepchnięte przez armię na centralny plac miasta. Ustawiono tam ostatni bastion. Żołnierze rządowi wyrazili nadzieję zdobycia miasta do końca dnia.

W Misracie kontrolowanej przez rebeliantów doszło do marszu solidarności z mieszkańcami Trypolisu. W walkach w Misracie zginęła jedna osoba. Na dziś zapowiedziano po modłach kolejne protesty w Trypolisie. Trypolis nadal kontrolują lojaliści. Zamknięto wiele sklepów i kilka banków. Po południu na ulice stolicy w dzielnicy Tajoura wyszły setki ludzi.

W południe doszło do wiecu w Bajdzie kontrolowanej przez rebeliantów. Zwycięstwo albo śmierć! Nie zatrzymamy się póki nie wyzwolimy tego kraju - deklarował Abdel Jalil, były minister sprawiedliwości i szef nieformalnego opozycyjnego rządu.

Wieczorem libijskie lotnictwo zbombardowało magazyn broni należący do rebeliantów na przedmieściach Bengazi. W bombardowaniu zginęło 17 osób.

Wczoraj trzech holenderskich żołnierzy zatrzymali wojskowi wierni Kadafiemu w Syrcie podczas ewakuacji cywilów. Holendrzy wpadli w ręce reżimowej armii zaraz po tym jak ich helikopter wylądował w mieście. Żołnierze służą na fregacie „Tromo", którą skierowano na wody w pobliżu libijskiego wybrzeża z Morza Arabskiego, gdzie walczyli z somalijskimi piratami. Resort obrony Holandii prowadzi rozmowy dyplomatyczne w sprawie uwolnienia więźniów.

Libia to kraj, w którym dwie trzecie 6,5-milionowej populacji, żyje za mniej niż 2 dolary dziennie. W kraju notuje się 30% bezrobocie, warunki bytowe stoją na bardzo niskim poziomie. Muammar Kadafi po ustąpieniu Fidela Castro na Kubie i śmierci prezydenta Gabonu Omara Bongo w 2009, jest najdłużej rządzącym przywódcą na świecie.

Inne kraje

[edytuj | edytuj kod]

W międzyczasie doszły informacje z Jemenu, że tamtejsze lotnictwo miało zbombardować protestujących na północy kraju. W mieście Semla żołnierze otworzyli ogień do tłumu zabijając dwie osoby i raniąc 9 innych.

W Bagdadzie doszło do wystąpień Irakijczyków. Setki ludzi zablokowało główne ulice miasta. Do protestów doszło też w Basrze, NAdżafie, Kirkuku oraz Mosulu.

W Bahrajnie wczoraj doszło do starcia młodych sunnitów z szyitami w Madinat Hamad Był to pierwszy przypadek przemocy między demonstrantami o podłożu religijnym. Dziś tysiące demonstrantów zablokowało kwaterę państwowej telewizji. Posłowie sześciu opozycyjnych partii złożyli swoje mandaty parlamentarne.

Obecne wydarzenia w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie, komentatorzy nazywają przełamaniem strachu i arabską Wiosną Ludów. Sytuacja porównywana jest nawet do transformacji w Europie po 1989 roku. Podłoże protestów społecznych w krajach arabskich jest takie samo - kraje te znajdują się na początku drugiej dekady XXI wieku w podobnej sytuacji społeczno-ekonomicznej.

Przeczytaj poprzedni

oraz kolejny raport

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Rewolucja w Libii