Przejdź do zawartości

2011-03-03: Sytuacja w Libii - 3 marca 2011

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 3 marca 2011
     Tereny kontrolowane przez rząd Gaddafi'ego
   Tereny kontrolowane przez siły opozycji
   Niejasna sytuacja
link= alt= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Protesty w Libii (2011)
link= alt= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Bitwa o Bregę

Po Tunezji i Egipcie, w kolejnych krajach arabskich pojawiły się zamieszki. Demonstrujący domagają się zmian, w tym obalenia przywódców, uważanych za autorytarnych.

Przed południem lotnictwo Kaddafiego ponownie zbombardowało miasto Marsa al-Burajka (Brega), bomby spadły w pobliżu uniwersytetu, około 2 km od terminalu naftowego, zbombardowane zostało również lotnisko. Do Marsa al-Burajka zostały skierowane posiłki oddziałów powstańczych.

Słyszałem samolot, a później eksplozję, a następnie widziałem krater - twierdzi jeden z mieszkańców Bregi. Jego zdaniem bomby spadły w pobliżu miejscowego uniwersytetu, około 2 km od terminalu naftowego. Według opozycji zbombardowane zostało również lotnisko w mieście. Siły Kadafiego przygotowują dziś nowy atak - mówi jeden z powstańców, którzy opuścili w czwartek rano znajdujące się około 70 km od Bregi miasto Adżdabija. Zdaniem AFP mają oni ze sobą artylerię przeciwlotniczą.

W walkach oporu zginęło co najmniej 14 osób. Opozycja twierdzi, że kontroluje miasto.

Rano Kaddafi zgodził się na zaproponowany przez prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza plan zakończenia kryzysu w Libii przez międzynarodową mediację, jednak negocjacje z Kaddafim wykluczają powstańcy.

Dyplomaci USA usilnie próbują zidentyfikować przywódców powstania w Libii i zorientować się, jakie cele im przyświecają. Jak na razie bezskutecznie. Wysoko postawieni dyplomaci USA cytowani przez Los Angeles Times narzekają, że wśród rewolucjonistów „panuje wielość poglądów”.

Po doświadczeniach w Iraku, administracja USA nie chce postawić na przywódców, którzy nie będą popularni wśród samych Libijczyków. Jednak podstawowym problemem dla rządu USA jest fakt, że jak dotąd nie wyłonił się żaden przywódca.

Dziś sekretarz generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen ogłosił, że NATO nie podejmie się interwencji wojskowej. NATO nie zamierza interweniować, ale szykujemy się w przemyślany sposób na wszelką ewentualność - oznajmił.

Barack Obama po raz kolejny potępił przemoc w Libii. USA i cały świat są oburzone przerażającą przemocą przeciwko narodowi libijskiemu - powiedział amerykański prezydent. Dodał, że rozważane są nadal wszystkie możliwości począwszy na wprowadzanych sankcjach, przez zakaz lotów wojskowych nad Libią, po interwencję wojskową.

Polska ambasada w Trypolisie dostała polecenie ewakuacji. Dyplomaci spalili dokumenty i wyjechali z kraju.

Rzecznik libijskiej Ligi Praw Człowieka Ali Zeidan, podał, że od początku rewolucji w Libii zginęło 6 tys. osób.

Junta wojskowa zdymisjonowała premiera Ahmeda Szafika, który został powołany przez Hosni Mubaraka w czasie rewolucji. Na jego miejsce wojskowi wyznaczyli dotychczasowego ministra transportu Essama Szarafa. Przyczyną zdymisjonowania, były żądania opozycji.

Obecne wydarzenia w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie, komentatorzy nazywają przełamaniem strachu i arabską Wiosną Ludów. Sytuacja porównywana jest nawet do transformacji w Europie po 1989 roku. Podłoże protestów społecznych w krajach arabskich jest takie samo - kraje te znajdują się na początku drugiej dekady XXI wieku w podobnej sytuacji społeczno-ekonomicznej.

Przeczytaj poprzedni

oraz kolejny raport

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
link= alt= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Rewolucja w Libii