Przejdź do zawartości

Społecznicy apelują: chcemy pełnowymiarowej velostrady Sosnowiec-Katowice, a nie produktu zastępczego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 13 maja 2024
Budowana jako pierwsza metropolitalna velostrada nr 6.
Fragment velostrady w Sosnowcu

2 mają 2024 roku strona społeczna w konflikcie osiedle Pietrzak B.B. (Lex Developer) vs Metropoolitalna Velostrada nr 1 wystosowała "Społeczny apel o podjęcie działań na rzecz realizacji pełnowartościowej velostrady Katowice-Sosnowiec na odcinku od ul. Hallera w Katowicach do granicy obu miast".

Dokument trafił w ręce prezydenta Katowic Marcina Krupy, prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego i przewodniczącego zarządu GZM Kazimierza Karolczaka. Społecznicy apelują do władz Katowic, Sosnowca i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii o podjęcie działań na rzecz realizacji pełnowartościowej velostrady nr 1 łączącej oba miasta oraz katowickie dzielnice Śródmieście, Zawodzie, Burowiec.

To, co się próbuje w interesie prywatnego inwestora realizować i przedstawiać jako "velostradę", to byłaby droga (ścieżka) rowerowa, która skręcałaby pod kątem ok. 90 stopni pomiędzy domami osiedla, tymczasem zgodnie ze "Standardami i wytycznymi kształtowania infrastruktury rowerowej GZM" minimalne promienie łuku wewnętrznego wynoszą: 35 metrów dla velostrady, 20 metrów dla tras głównych i 15 metrów dla proponowanych w niezurbanizowanych rejonach wiejskich tzw. tras pozostałych. Tak więc „droga” prowadzona obok osiedla „lex Burowiec” nie spełniałaby żadnych parametrów dróg międzymiastowych, byłby to tylko „produkt zastępczy”, a nie droga rowerowa GZM XXI wieku

mówi Adrian Sklorz ze stowarzyszenia Prawo-Ekologia-Zdrowie.

Społecznicy wspominają także, że Miasto Katowice nie tylko nie wywiązało się z zobowiązań zawartych w porozumieniu zawartym z Metropolią i Miastem Sosnowiec, ale uchwałą LXIII/1320/23 podjęło działania dokładnie przeciwne, tj. wbrew interesowi publicznemu, na rzecz prywatnego inwestora, dobrowolnie pozbawiło się możliwości kształtowania przestrzeni zgodnie z porozumieniem.


Źródła[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]