2010-01-13: Potężne trzęsienie ziemi na Haiti: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Usunięta treść Dodana treść
Vyk (dyskusja | edycje)
XalD (dyskusja | edycje)
m +es, ta.
Linia 57: Linia 57:
[[en:7.0 magnitude earthquake strikes off Haitian coast]]
[[en:7.0 magnitude earthquake strikes off Haitian coast]]
[[en:Details emerge in Haiti earthquake; thousands feared dead]]
[[en:Details emerge in Haiti earthquake; thousands feared dead]]
[[es:Terremoto de 7,0 grados azota las costas de Haití]]
[[fr:Haïti : important séisme de magnitude 7]]
[[fr:Haïti : important séisme de magnitude 7]]
[[pt:Forte terremoto no Haiti]]
[[pt:Forte terremoto no Haiti]]
[[ta:எயிட்டியில் 7.3 ரிக்டர் நிலநடுக்கம் பலர் உயிரிழப்பு]]

Wersja z 20:14, 13 sty 2010

Nieprawidłowe wywołanie szablonu {{data}}.
Intensywność trzęsienia ziemi na Haiti
Pałac prezydencki w Port-au-Prince uległ poważnemu uszkodzeniu
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Trzęsienie ziemi na Haiti (2010)

Potężne trzęsienie ziemi, które nawiedziło Haiti, wyrządziło ogromne zniszczenia i spowodowało wiele ofiar, choć dokładna liczba nie jest znana.

Do kataklizmu doszło o godz. 16:53 czasu lokalnego (22:53 czasu polskiego). Główny wstrząs miał siłę 7 stopni w skali Richtera, którego epicentrum znajdowało się w odległości ok. 16 km od Port-au-Prince na Haiti. Zarejestrowano wiele wstrząsów wtórnych, z których dziesięć przekraczało magnitudę 5 w skali Richtera.

Zniszczeniu uległa większość historycznych budynków w Port-au-Prince, m.in. Pałac Prezydencki, siedziba Zgromadzenia Narodowego i katedra. Wstrząsy odczuwalne były także na Dominikanie, Kubie i Jamajce.

W stolicy Haiti nie ma prądu, a ludzie, którzy stracili dach nad głową spędzili noc na ulicy. Nie działają tam również linie telefoniczne czy telefony komórkowe.

Po trzęsieniu zapanował chaos, a nad Port-au-Prince unosiła się chmura szarego pyłu.

Amerykańskie służby geologiczne wydały ostrzeżenie przed tsunami, które mogłoby zagrozić pewnym rejonom Dominikany, Kuby i Bahama, ale alarm został w nocy odwołany.

W wyniku trzęsienia zginęli żołnierze oenzetowskiej misji stabilizacyjnej MINUSTAH. Wśród stacjonujących na wyspie od 2004 roku żołnierzy, jest czterech zabitych Brazylijczyków, trzech jordańskich wojskowych oraz 8 członków chińskich sił pokojowych, a 10 uznaje się za zaginionych. Żołnierze zginęli pod gruzami zawalonych budynków. Na Haiti stacjonuje ok. 7 tys. żołnierzy i 2 tys. policjantów.

Chińskie wysłały na wyspę grupy 50 ratowników. Na pokładzie samolotu zmierzającego na Haiti znajduje się także specjalistyczny sprzęt, a także 3 psy ratownicze.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama obiecał pomoc dla Haiti. Prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva wyraził żal, gdyż siły jego kraju prowadzą misję stabilizacyjną na wyspie. Komisja Europejska wydała 3 mln euro na pomoc dla Haiti. Także minister spraw zagranicznych Francji Bernard Kouchner obiecał odrębną pomoc dla poszkodowanych.

Było to najsilniejsze od ponad 200 lat trzęsienie na Haiti.

Źródła