Sondaż IBRIS: w wyborach prezydenckich na poparcie na poziomie ok. 25% mogą liczyć Trzaskowski, Morawiecki oraz Hołownia

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 2 lutego 2024

1 lutego 2024 roku Onet opublikował wyniki sondażu zamówionego przez nich w Fundacji Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych. Zapytano Polaków, czy planują iść na wybory prezydenckie i na kogo będą głosować.

Pierwsze pytanie brzmiało: Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, czy wziąłby(ęłaby) Pan(i) w nich udział? Wyniki zostały przedstawione w poniższej tabeli.

odpowiedź %
zdecydowanie tak 64,5
raczej tak 10,9
nie wiem/trudno powiedzieć 1,3
raczej nie 13,9
zdecydowanie nie 9,4

Oznacza to, że frekwencja wyniosłaby ok. 75,4 %.

Drugie pytanie dotyczyło tego, na kogo Polacy zamierzają głosować. Ankietowani mieli do wyboru sześciu kandydatów: Krzysztofa Bosaka, Roberta Biedronia, Szymona Hołownię, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Mateusza Morawieckiego, Rafała Trzaskowskiego. Wyniki zostały przedstawione w poniższej tabeli.

Kandydat Wynik Różnica*
Rafał Trzaskowski 25,8% -8,8 p.p.
Mateusz Morawiecki 24,9% -5 p.p.
Szymon Hołownia 24,6% +12,9 p.p.
Krzysztof Bosak 8% +0,8 p.p. **
Władysław Kosiniak-Kamysz 4,3% - 2 p.p.
Robert Biedroń 3,5% +2 p.p. ***
Nie wiem/Trudno powiedzieć 8,9%

Różnica względem sondażu z listopada 2023.

Krzysztof Bosak nie był uwzględniany w listopadowym sondażu, jednak zdobył 0,8 p.p. więcej niż Sławomir Mentzen, który był wówczas brana pod uwagę jako kandydat Konfederacji.

Robert Biedroń nie był uwzględniany w listopadowym sondażu, jednak zdobył 2 p.p. więcej niż Joanna Scheuring-Wielgus, która była wówczas brana pod uwagę jako kandydatka Lewicy.

Źródła[edytuj | edytuj kod]