Przejdź do zawartości

2011-11-14: Reklama telefonu komórkowego zachęca do łamania prawa

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 14 listopada 2011

W kilku miastach Polski pojawiły się reklamy telefonu komórkowego firmy Nokia z tekstem zachęcającym do łamania prawa.

Kontrowersyjny plakat firmy Nokia

Na plakatach typu citylight widoczny jest telefon Nokia 500, na wyświetlaczu telefonu pokazana jest strona www.wikipedia.org, a całość opatrzona jest tekstem: "Ściągasz na kolokwium? Ściągaj szybciej i za darmo dzięki Wi-Fi".

Za kreację kampanii prawdopodobnie odpowiada firma Hill & Knowlton, która współpracuje z Nokią od 2008 roku.

Choć kampania reklamowa trwa już od początku października, w mediach nie pojawiły się do tej pory krytyczne uwagi pod adresem Nokii. Być może jest to związane ze społecznym akceptowaniem ściągania na egzaminach. Z badań CBOS z 2010 roku wynika, że prawie 60% Polaków nie sprzeciwia się ściąganiu, a tylko 28% ostro je potępia.

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz.U. z 2007 r. Nr 83, poz. 562) "zabrania stosowania niedozwolonych form pomocy podczas egzaminu gimnazjalnego, maturalnego i zawodowego".

Prawie miesiąc temu prezes Stowarzyszenia Wikimedia Polska poinformował na liście dyskusyjnej polskiej Wikipedii, że sprawa tych reklam przekazana została także do działu prawnego Fundacji Wikimedia. Według udzielonych przez niego informacji prawnicy fundacji mieli rozpocząć działania od kontaktów z oddziałem Nokia Poland.

Źródła[edytuj | edytuj kod]