2014-11-11: Powiatowe obchody Święta Niepodległości w Sanoku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Landryna i inni, wtorek, 11 listopada 2014

Fotoreportaż z powiatowo miejskich obchodów Święta Niepodległości w Sanoku

Kwatera wojenna Żołnierzy Polskich, plac św. Jana i skwer przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki w Sanoku jest corocznie miejscem uroczystości organizowanych z okazji Dnia Niepodległości.

Ze wspomnień Adama Pytla[edytuj | edytuj kod]

Wczesnym rankiem 1 listopada udali się komendant Kurka i dh Pytel do burmistrza dr. Biedki żądając odeń zwołania radnych miasta, którzy by wraz z nimi kapitanem Stokiem i kapitanem Hofmanem udali się do koszar i odebrali je wraz z komendą od pułkownika Maksymowicza. Na ten dzień, na godzinę 12 w południe zwołał druh Pytel ogólne zgromadzenie członków Sokoła. Przebieg tych spraw przedstawił burmistrz dr Biedka. Druh Pytel w swojem przemówieniu zawiadomił o utworzeniu się rządu polskiego jako Polska Komisja Likwidacyjna. Komendantem placu w mieście został kapitan Stok. W czasie zgromadzenia przybyli dwaj oficerowie czescy z batalionu znajdującego się w mieście, powitani burzą oklasków i oświadczyli, że Czesi pozostaną jeszcze kilka dni, dopóki nie zorganizuje się siła zbrojna polska. Zgromadzenie zakończyło się licznem zapisywaniem się druhów do milicyi. Pułkownik Maksymowicz, Ukrainiec, został tego samego dnia internowany i następnie wywieziony do Krakowa. Niewielkie bowiem spóźnienie wystarczyłoby było do objęcia rządów przez Ukraińców w mieście i powiecie. 4 listopada wyjechał ze Sanoka morawski 54 p.p. w pełnym uzbrojeniu, żegnany serdecznie przez ludność cywilną. Zaznaczyć trzeba, że wielce był życzliwym i pomocnym zwłaszcza Nopp, porucznik Baonu czeskiego w tych pierwszych dniach tworzącemu się wojsku polskiemu w Sanoku. Tak rozpoczęły się rządy polskie w Sanoku.

Pytel, przewod. Sokoła, Sanok.; Ziemia sanocka, 7 grudnia 1919 nr. 30 s. 1; Ziemia przemyska, 17 listopada 1928 nr. 49, s. 2

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Kategorie siostrzanych projektach:

 Grafiki i media  w Wikimedia Commons
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa podkarpackiego
Wikinews
Wikinews
Podkarpackie
Podkarpackie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie podkarpackim.

Zobacz także aktualne wydarzenia z: Rzeszowa, Przemyśla, Tarnobrzega, Krosna, Sanoka
pozostałych miejscowości