IX Sanockie Spotkanie Miłośników Austro-Węgier (2014)

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 6 września 2014
Kultura i rozrywka
N icon culture.png

6 września 2014 rozpoczęło się IX Sanockie Spotkanie Miłośników Austro-Węgier.

Jest to otwarte spotkanie miłośników historii i kultury Austro-Węgier. Program tegorocznej imprezy podporządkowany został w dużej mierze 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej oraz wpisuje się w obchodzone w tych dniach Dni Kultury Europejskiej w Sanoku. Na Rynku Galicyjskim w Sanoku TVP Historia nakręci również film z musztrą paradną c.k. armii.

Oficjalne otwarcie nastąpi 6 września 2014 (sobota) w podziemiach Sanockiego Zamku na ulicy Zamkowej o godzinie 14:00.

Organizatorem cyklu spotkań zapoczątkowanych w roku 2005 są zawodowi historycy oraz pasjonaci historii z całej Polski publikujący na portalu www.austro-wegry.info.

W programie IX Spotkania, które rozpocznie się tradycyjnie powitaniem przy ławeczce Dobrego Wojaka Szwejka, mają się znaleźć, uroczyste przejście przez miasto delegacji uczestników na cmentarz przy ul. Rymanowskiej, gdzie nastąpi złożenie wieńca i zapalenia zniczy przed grobem marszałka Adama Dembickiego von Wrocień, komendanta twierdzy Budapeszt oraz Salzburg w czasie I wojny światowej.

W pierwszym dniu spotkania uczestnikom mają towarzyszyć grupy rekonstruktorów historycznych. Na zamku sanockim przygotowywana została czasowa wystawa (06.09 - 07. 11. br) ze zbiorów Janusza Joniaka oraz Artura Pałasiewicza pt. "Życie codzienne żołnierza piechoty Austro-Węgier". Dodatkowo przewidywane jest uruchomienie poczty polowej i rozdział pocztówki okolicznościowej, opatrzonej stemplem poczty polowej.

W drugim dniu spotkania pod starym ratuszem na sanockim rynku odbędzie się giełda staroci dla kolekcjonerów i zbieraczy eksponatów z okresu monarchii austro-węgierskiej. W planach jest również wycieczka lustrująca w terenie byłe obiekty militarne na terenie Sanoka.

W godzinach późnowieczornych przewidziane są zwyczajowe spotkania integracyjne oraz dyskusja. Program spotkania znajduje się na FaceBooku.

Fotoreportaż z 9. Spotkania 2014[edytuj]

Zbiórka uczestników pod Bramą Węgierską[edytuj]

Reenacting[edytuj]

Grupa rekonstruktorów historii z Gorlic i Przemyśla

Wystawa ze zbiorów Janusza Joniaka[edytuj]

Otwarta czasowa Wystawa ze zbiorów Janusza Joniaka w podziemiach sanockiego zamku czynna będzie do 7 listopada 2014.

Referaty i wystąpienia[edytuj]

Historycy Andrzej Romaniak, Tomasz Idzikowski i Marcin Mikulski w swoich referatach odnieśli się do zagadnienia dużych obiektów wojskowych powstających na terenie Cesarstwa pomiędzy Przemyślem, Sanokiem i Wiedniem po interwencji rosyjskiej na Węgrzech w 1849.

Fotoreportaż z 8. Spotkania 2013[edytuj]

Kategorie siostrzanych projektach:

Commons-logo.svg  Grafiki i media  w Wikimedia Commons

Źródła[edytuj]