2014-07-28: Fotoreportaż z obchodów 100 rocznicy wybuchu I wojny światowej w Mymoniu
Fotoreportaż z obchodów 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej w Mymoniu.
W tym roku przypada okrągła 100. rocznica wybuchu I wojny światowej. Obchody rocznicy w Mymoniu rozpoczęły się w godzinach popołudniowych 27 lipca 2014 w kościele pw. Miłosierdzia Bożego uroczystą mszą świętą po której podsumowano społeczny projekt remontu Cmentarza Wojennego z okresu I wojny światowej - na terenie leśnej nekropoli w Mymoniu znajduje się 180 bezimiennych mogił, które zwieńczono białymi betonowymi krzyżami. Następnie mieszkańcy, zaproszeni goście oraz delegacje wojska, Policji, Straży Granicznej i Lasów Państwowych udali się na cmentarz wojenny, gdzie złożyli wieńce przy krzyżu upamiętniającym ofiary działań wojennych nad Wisłokiem z roku 1915.
Uroczystości organizowali wójt Gminy Besko oraz Szkoła Podstawowa w Mymoniu. Na cmentarzu przemawiali wójt gminy, miejscowy proboszcz oraz zaproszony na tę okazję Roman Frodyma.
Imprezie towarzyszyła wystawa, na której zaprezentowano zdjęcia z okresu Wielkiej Wojny, w tym fotogramy mieszkańców Mymonia i okolic, którzy odbywali służbę wojskową w cesarskiej i królewskiej armii podczas działań zbrojnych. Na terenie przyległym do cmentarza odbył się również koncert miejscowej orkiestry dętej OSP Besko.
Ze wspomnień Józefa Stachowicza
[edytuj | edytuj kod]2 maja 1915 wieczorem, gdyśmy wrócili z nieszporów majowych, doszedł nas z zachodu donośny i nieustający grzmot dział. Zaczęła się ofensywa niemiecko-austriacka pod Gorlicami, o czym wtedy naturalnie nie wiedzieliśmy. Na linii Wisłoka bitwa trwała od 8 do 10 maja 1915. W nocy z 9 na 10 maja pułki bośniackie usiłowały kilkakrotnie sforsować Wisłok w Besku, w miejscu gdzie rzeka płynie głębokim jarem. Rosjanie bronili się zawzięcie, za każdym razem wstrzymując natarcie. [...] Ponieważ Wisłok pod Beskiem okazał się przeszkodą nie do sforsowania, piechota bawarska 11 dywizji uderzyła przez Wzdów na pola jaćmiersko-góreckie, gdzie szturmem na bagnety przełamała pozycje rosyjskie, a straż tylna obsadziła pozycje wzdłuż drogi Zarszyn-Odrzechowa. Miniony czas. strona 36.
-
Mymoń, kościół pw. Miłosierdzia Bożego i kierunkowskaz w stronę cmentarza
-
Okolicznościowa gablota z fotogramami z okresu Wielkiej Wojny
-
Żołnierze z Beska i okolic
-
Cmentarz wojenny w Mymoniu
-
Orkiertra OSP Besko - główna droga do cmentarza wojennego w kierunku na Sieniawę
-
Mieszkańcy i zaproszeni Goście
-
Przemawia Wójt Gminy Besko
-
Modlitwa za zmarłych
-
Delegacje służb mundurowych
-
Orkiestra OSP Besko
-
Obecny widok cmentarza
-
Wieńce przy krzyżu upamiętniającym poległych w walkach nad Wisłokiem w roku 1915
Zobacz też
[edytuj | edytuj kod]Wiadomość z serwisu regionalnego województwa podkarpackiego |
---|
Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie podkarpackim. Zobacz także aktualne wydarzenia z: Rzeszowa, Przemyśla, Tarnobrzega, Krosna, Sanoka |
Materiał do tego artykułu przygotował reporter Wikinews |