Przejdź do zawartości

2014-07-28: Fotoreportaż z obchodów 100 rocznicy wybuchu I wojny światowej w Mymoniu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Landryna i inni, poniedziałek, 28 lipca 2014

Fotoreportaż z obchodów 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej w Mymoniu.

W tym roku przypada okrągła 100. rocznica wybuchu I wojny światowej. Obchody rocznicy w Mymoniu rozpoczęły się w godzinach popołudniowych 27 lipca 2014 w kościele pw. Miłosierdzia Bożego uroczystą mszą świętą po której podsumowano społeczny projekt remontu Cmentarza Wojennego z okresu I wojny światowej - na terenie leśnej nekropoli w Mymoniu znajduje się 180 bezimiennych mogił, które zwieńczono białymi betonowymi krzyżami. Następnie mieszkańcy, zaproszeni goście oraz delegacje wojska, Policji, Straży Granicznej i Lasów Państwowych udali się na cmentarz wojenny, gdzie złożyli wieńce przy krzyżu upamiętniającym ofiary działań wojennych nad Wisłokiem z roku 1915.

Uroczystości organizowali wójt Gminy Besko oraz Szkoła Podstawowa w Mymoniu. Na cmentarzu przemawiali wójt gminy, miejscowy proboszcz oraz zaproszony na tę okazję Roman Frodyma.

Imprezie towarzyszyła wystawa, na której zaprezentowano zdjęcia z okresu Wielkiej Wojny, w tym fotogramy mieszkańców Mymonia i okolic, którzy odbywali służbę wojskową w cesarskiej i królewskiej armii podczas działań zbrojnych. Na terenie przyległym do cmentarza odbył się również koncert miejscowej orkiestry dętej OSP Besko.

Ze wspomnień Józefa Stachowicza[edytuj | edytuj kod]

2 maja 1915 wieczorem, gdyśmy wrócili z nieszporów majowych, doszedł nas z zachodu donośny i nieustający grzmot dział. Zaczęła się ofensywa niemiecko-austriacka pod Gorlicami, o czym wtedy naturalnie nie wiedzieliśmy. Na linii Wisłoka bitwa trwała od 8 do 10 maja 1915. W nocy z 9 na 10 maja pułki bośniackie usiłowały kilkakrotnie sforsować Wisłok w Besku, w miejscu gdzie rzeka płynie głębokim jarem. Rosjanie bronili się zawzięcie, za każdym razem wstrzymując natarcie. [...] Ponieważ Wisłok pod Beskiem okazał się przeszkodą nie do sforsowania, piechota bawarska 11 dywizji uderzyła przez Wzdów na pola jaćmiersko-góreckie, gdzie szturmem na bagnety przełamała pozycje rosyjskie, a straż tylna obsadziła pozycje wzdłuż drogi Zarszyn-Odrzechowa. Miniony czas. strona 36.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Kategorie siostrzanych projektach:

 Grafiki i media  w Wikimedia Commons
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa podkarpackiego
Wikinews
Wikinews
Podkarpackie
Podkarpackie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie podkarpackim.

Zobacz także aktualne wydarzenia z: Rzeszowa, Przemyśla, Tarnobrzega, Krosna, Sanoka
pozostałych miejscowości