Przejdź do zawartości

2010-02-01: Piractwo: zapłacono okup za statek Filitsa

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 1 lutego 2010
Afryka

Somalijscy piraci otrzymali od armatora 3 mln dolarów w zamian za uwolnienie jednostki "Filitsa". 27 stycznia piraci porwali kolejny statek - kambodżański Layla-S. Pojawiło się także nagranie wideo z brytyjską para porwaną na Oceanie Indyjskim w październiku 2009, proszących o pomoc rząd w Londynie.

Statek nie został jednak jeszcze wypuszczony z pirackiego portu. Po zrzuceniu okupu ze śmigłowca, jednostka została przejęta przez inną grupę piratów. Morscy terroryści zapewniają, iż statek pływający pod banderą Wysp Marshalla zostanie wypuszczony do północy, wcześniej jednak zostanie przeprowadzony podział zysku.

Do podobnej sytuacji doszło podczas przekazywania okupu w wysokości 5,5 mln dol. za grecki supertankowiec "Maran Centaurus". Wówczas do tankowca, na którym znajdowali się porywacze, podpłynęły motorówki z innymi terrorystami. Wtedy piraci, którzy mieli odebrać okup, wezwali na pomoc międzynarodowe siły morskie. Następnie dwa helikoptery z pobliskiego okrętu wojennego odgoniły napastników, zniżając się nad motorówki. Somalijczycy na motorówkach uciekli, a porywacze tankowca opuścili jednostkę dzień później.

MV Filitsa dostała się w ręce piratów 10 listopada 2009. Na jednostce znajduje się 22-osobowa załoga - trzech Greków i reszta Filipińczyków. Statek płynął z ładunkiem węgla z Kuwejtu do Durbanu w Republice Południowej Afryki i został zaatakowany 513 mil morskich na północny wschód od Seszeli.

27 stycznia piraci porwali statek z Kambodży Layla-S, na którym znajdują się Pakistańczycy, Lankijczycy, Somalijczycy, Syryjczycy oraz obywatele Indii. Jednostka płynęła z załadunkiem węgla. Statek został uprowadzony z portu Berbera w Somalilandzie.

Tymczasem wczoraj pojawiło się video na którym brytyjska para porwana w październiku na jachcie Lynn Rival, na którym zakładnicy proszą o pomoc, która doprowadziła by do ich uwolnienia. Piraci grozili zabiciem małżonków, jeśli nie otrzymają 7 milionów dolarów okupu. Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych podtrzymuje jednak stanowisko, że nie płaci porywaczom okupów i nie idzie wobec nich na ustępstwa.

Piraci przetrzymują 14 statków

[edytuj | edytuj kod]

Do 20 października Międzynarodowe Biuro Morskie odnotowało w regionie 174 ataki na statki, z czego 35 zakończyło się uprowadzeniem. Właściciele statków przeważnie płacą porywaczom okup.

W rękach piratów przebywa 14 jednostek. Są nimi tajwański kuter "Win Far 161" porwany 6 kwietnia oraz porywane statki od października po ustaniu monsunów na Oceanie Indyjskim. Piraci uprowadzili 22 października panamski masowiec "Al-Khaliq", dzień później brytyjski jacht "Lynn Rival", a także tajlandzki statek rybacki "Union 3", 29 października. 16 listopada uprowadzono statek MV "Theresa VIII", pływający pod banderą Wysp Dziewiczych Stanów Zjednoczonych. 18 grudnia piraci przechwycili indyjski statek "Neseya", natomiast 25 grudnia jemeński MV Socotra 1. 28 grudnia piraci porwali panamski "Navios Apollon", jemeński "Al Mahmoud 2" oraz brytyjski "St. James Park". 1 stycznia uprowadzono brytyjski "Asian Glory" i singapurski "Pramoni". 27 stycznia piraci porwali kambodżański Layla-S.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Operacja Atalanta