Przejdź do zawartości

2009-11-18: Piraci uprowadzili chemikaliowiec i uwolnili hiszpański statek Alkrana

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 18 listopada 2009
Afryka

W poniedziałek (16 XI) u wybrzeży Seszeli doszło do uprowadzenia chemikaliowca należącego do Wysp Dziewiczych. Piraci podczas zajmowania jednostki śmiertelnie postrzelili jej kapitana. We wtorek (17 XI) piraci zwolnili hiszpański statek Alkrana. W środę (18 XI) piraci ponownie zaatakowali amerykański Maersk Alabama, który w niewoli piratów znajdował się w kwietniu br.

Statek MV Theresa VIII został uprowadzony, kiedy znajdował się na północny zachód od Aldabry, jednej z seszelskich wysp. Na pokładzie znajdowało się 28 marynarzy z Korei Południowej. Kapitan statku zmarł w wyniku ran postrzałowych.

Maersk Alabama ponownie zaatakowany[edytuj | edytuj kod]

Porwany 8 kwietnia i przetrzymywany przez pięć dni amerykański kontenerowiec Maersk Alabama, został dziś rano ponownie zaatakowany przez piratów. Jednakże terroryści tym razem nie pojmali jednostki.

Piraci ostrzelali statek z broni automatycznej, ale strażnicy obecni na pokładzie odpowiedzieli na atak i udaremnili porwanie.

Wg ekspertów atak na Maersk Alabama był przypadkiem, bowiem każdy statek przepływający przez wody Rogu Afryki jest narażony na atak piratów.

Alkrana zwolniony[edytuj | edytuj kod]

Piraci uwolnili 17 listopada hiszpański statek Alakrana, który został porwany 2 października. Piraci otrzymali okup w wysokości 3,5 mln dolarów.

Piraci przetrzymują 14 statków[edytuj | edytuj kod]

W rękach piratów przebywa 14 jednostek. Są nimi, oprócz chemikaliowca, tajwański kuter Win Far 161 porwany 6 kwietnia, grecki statek Ariana porwany 2 maja i transportowiec Charlle porwany 12 czerwca.

Od października po ustaniu monsunów na Oceanie Indyjskim, piraci wznowili swoją terrorystyczną działalność. Piraci porwali 15 października statek singapurski Kota Wajar, następnie chiński De Xin Hai, który pozostaje w niewoli pirackiej od 19 października. Kolejnymi statkami są panamski masowiec Al-Khaliq został uprowadzony 22 października, brytyjski jacht Lynn Rival porwany 23 października, tajlandzki statek rybacki Union 3 uprowadzony 29 października, grecki masowiec Delvina porwany 5 listopada, znajdujący się od 8 listopada w rękach morskich terrorystów statek Zjednoczonych Emiratów Arabskich, panamski Almezaan porwany 8 listopada, porwany jemeński Al-Hilal oraz MV Filitsa pływający od banderą Wysp Marshalla, uprowadzony dzień później.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Wikipedia: Operacja Atalanta

Źródła[edytuj | edytuj kod]