Przejdź do zawartości

2010-01-19: 5,5 mln dolarów za uwolnienie greckiego supertankowca

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 19 stycznia 2010
Afryka

Somalijscy piraci otrzymali od greckiego armatora 5,5 mln dolarów w zamian za uwolnienie supertankowca "Maran Centaurus".

Jednostka opuściła piracki port 18 stycznia. Okup został zrzucony dzień wcześniej na spadochronie. Jest to jeden z największych okupów jaki zdecydował się zapłacić właściciel statku przetrzymywanego przez morskich terrorystów, jednak "Maran Centaurus" jest jednym z największych statków porwanych przez somalijskich piratów. Zwykle kwota okupu nie przekracza 4 mln dolarów.

Podczas przekazania okupu porywaczom doszło do kuriozalnej sytuacji. Do tankowca, na którym znajdowali się porywacze, podpłynęły motorówki z innymi terrorystami. Wtedy piraci, którzy mieli odebrać okup, wezwali na pomoc międzynarodowe siły morskie. Następnie dwa helikoptery z pobliskiego okrętu wojennego odgoniły napastników, zniżając się nad motorówki. Somalijczycy na motorówkach uciekli, a porywacze tankowca opuścili jednostkę dzień później.

Jest to pierwsza sytuacja, kiedy piraci wezwali na pomoc siły morskie ochraniające statki handlowe. Jednakże w przeszłości dochodziło do starć między frakcjami piratów w portach.

Na statku porwanym 29 listopada około 1300 km od somalijskich wybrzeży, znajdowało się dziewięciu Greków, 16 Filipińczyków, dwóch Ukraińców i Rumun. Supertankowiec wiózł ropę z Arabii Saudyjskiej do RPA, dokąd pod eskortą greckiej fregaty dopłynie za tydzień.

MV Shahbai odbity[edytuj | edytuj kod]

Pakistański statek MV Shahbai z 29 marynarzami, porwany 6 grudnia 2009, został odbity przez siły morskie operacji Atalanta. Do tej akcji doszło 2 stycznia.

Piraci przetrzymują 13 statków[edytuj | edytuj kod]

Do 20 października Międzynarodowe Biuro Morskie odnotowało w regionie 174 ataki na statki, z czego 35 zakończyło się uprowadzeniem. Właściciele statków przeważnie płacą porywaczom okup.

W rękach piratów przebywa 13 jednostek. Są nimi tajwański kuter "Win Far 161" porwany 6 kwietnia oraz porywane statki od października po ustaniu monsunów na Oceanie Indyjskim. Piraci uprowadzili 22 października panamski masowiec "Al-Khaliq", dzień później brytyjski jacht "Lynn Rival", a także tajlandzki statek rybacki "Union 3", 29 października, znajdujący się od 10 listopada w rękach piratów MV "Filitsa", pływający pod banderą Wysp Marshalla. 16 listopada uprowadzono statek MV "Theresa VIII", pływający pod banderą Wysp Dziewiczych Stanów Zjednoczonych. 18 grudnia piraci przechwycili indyjski statek "Neseya", natomiast 25 grudnia jemeński MV Socotra 1. 28 grudnia piraci porwali panamski "Navios Apollon", jemeński "Al Mahmoud 2" oraz brytyjski "St. James Park". 1 stycznia uprowadzono brytyjski "Asian Glory" i singapurski "Pramoni".

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Wikipedia: Operacja Atalanta

Źródła[edytuj | edytuj kod]