Przejdź do zawartości

2005-03-27: Papież udzielił wiernym błogosławieństwa "Urbi et Orbi"

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 27 marca 2005

Papież Jan Paweł II udzielił wiernym zgromadzonym na placu świętego Piotra błogosławieństwa Urbi et OrbiMiastu i Światu. Orędzie wielkanocne odczytał watykański sekretarz stanu kardynał Angelo Sodano, jednak właściwego błogosławieństwa udzielił sam papież, pomimo że miał duże trudności z mówieniem.

Po raz pierwszy wierni z całego świata nie usłyszeli życzeń w kilkudziesięciu językach. Postanowiono, że nikt nie zastąpi papieża, a on sam nie był w stanie mówić samodzielnie przez tak długi czas. Rok temu papież udzielił życzeń w ponad 60 językach.

W orędziu przeczytanym przez Sodano Jan Paweł II modli się o prawdę, wolność, sprawiedliwość i pokój na świecie, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Chlebie życia wiecznego, nasyć człowieka głodnego prawdy, wolności, sprawiedliwości i pokoju – napisał Jan Paweł II. – Potrzebujemy Ciebie, zmartwychwstały Panie, także i my, ludzie trzeciego tysiąclecia! Zostań z nami teraz i po wszystkie czasy. Spraw, by materialny postęp ludów nigdy nie usunął w cień wartości duchowych, które są duszą ich cywilizacji.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • Reportaż TVN 24
  • Polska Agencja Prasowa