Matura 2005: Niektórzy uczniowie wcale nie są przygotowani

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 25 marca 2005
Nauka
N icon science.png

Jak donosi Informacyjna Agencja Radiowa, Polscy maturzyści dopiero teraz zaczęli się uczyć na ustną maturę z języka polskiego, która odbędzie się w połowie kwietnia. Biblioteki są szturmowane przez uczniów wraz z rodzicami, którzy wyszukują za nich książki. Doszło nawet do tego, że biblioteki musiały zatrudnić dodatkowych stażystów. Na przykład biblioteka wojewódzka w Krakowie wypożycza dziennie aż trzy tysiące książek.

Jednak najbardziej przeraża nie tyle brak odpowiedzialności, co poziom wiedzy obecnych maturzystów. "Herberta szukają w poezji obcej, a 'Pieśni o Rolandzie' w poezji polskiej. Niektórym niewiele mówi nazwisko Szekspir i nie wiedzą, co to jest 'Makbet'" - powiedział szef biblioteki wojewódzkiej w Krakowie Artur Paszko.

Zdaniem ministerstwa edukacji problem ten świadczy o kiepskim poziomie nauki w szkołach. Według nauczycieli szturm na biblioteki pokazuje, że niektórzy uczniowie kupili pracę na ustną maturę z polskiego, a teraz starają się uzupełnić swoją wiedzę wypożyczając masę książek z bibliotek.

Przypomnijmy, że ponad 1/3 maturzystów nie zdała próbnej matury, która odbyła się ponad miesiąc temu.

Źródła[edytuj]

  • Informacyjna Agencja Radiowa