Krytyka wobec Mazurka i Stanowskiego po rozmowie z aktywistami klimatycznymi

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 2 maja 2024
Robert Mazurek (2007)

23 kwietnia 2024 roku na Kanale Zero gośćmi Roberta Mazurka i Krzysztofa Stanowskiego byli aktywiści klimatyczni z grupy Ostatnie Pokolenie. Po rozmowie na gospodarzy spadła ogromna krytyka.

Gośćmi 33 odcinka Godziny Zero byli aktywiści klimatyczni z grupy Ostatnie Pokolenie: Jan Latkowski i Tytus Kiszka. Organizacja Ostatnie Pokolenie wywołała sporo kontrowersji swoimi protestami, którymi uwagę próbują zwrócić na ocieplenie klimatu nazywane również katastrofą klimatyczną. W trakcie rozmowy prowadzący nie dawali im dojść do słowa, ośmieszali ich i obrażali, a także kwestionowali naukę. Zostali za to szeroko skrytykowani w Internecie.

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Uwaga! Naukowy Bełkot[edytuj | edytuj kod]

Mazurek twierdził w rozmowie, że "Konsensus w nauce jest czymś absolutnie zabójczym". Nie zgodził się z tym m.in. Dawid Myśliwiec, który postanowił na swoim kanale Uwaga! Naukowy Bełkot poświęcić 17-minutowy odcinek, który nazwał Robert Mazurek nie rozumie czym jest nauka [KOMENTARZ].

Na początku Dawid Myśliwiec stwierdził, że Mazurek odwołał się do klasycznych argumentów denialistów klimatycznych:

  • dowodu anegdotycznego,
  • powołania się na to, że od kilku milionów lat temperatura na planecie raczej spada i klimat raczej się ochładza,
  • że jesteśmy w epoce lodowcej,
  • wyrwanie wyrwanie tych argumentów z kontekstu,
  • uproszczenie (co mogło wynikać z tego, iż kanał był prowadzony na żywo)
  • odwołanie do głosów pojedynczych naukowców,
  • powoływanie się na autorytety będące naukowcami w innych dziedzinach.

W kolejnej części odniósł się do wypowiedzi, że konsensus w nauce jest niemożliwy i byłby to koniec nauki Stwierdził, że "jest to fatalne i obraźliwe dla naukowców". Dodał także, że określenie, że konsensus byłby koniec nauki jest absurdem i służy tylko zlegitymizowaniu pojedynczych głosów sprzeciwu.

Mazurek powiedział także, że 500 lat temu panowała powrzechna zgoda naukowa, że ziemia jest płaska. Dawid Myśliwiec stwierdził, że jest to "gówno prawda" i że większość ludzi wiedziała, że ziemia jest kulą, a w starożytności zmierzono obwód ziemi, natomiast Krzysztof Kolumb chciał udowodnić obwód ziemi, płynąc do Indii na zachód.

Stwierdził też, że Mazurek myli paradygmaty i dogmaty.

Kilkukrotnie zwrócił też uwagę, iż Mazurek twierdził, że do rozmowy się przygotowywał.

Dawid Myśliwiec stwierdził, że z czasem i kolejnymi badaniami naukowymi coraz większa pewność, że ocieplenie klimatu jest winą człowieka, i można mówić tu o konsensusie naukowym.

Nauka o Klimacie[edytuj | edytuj kod]

W poświęconym Robertowi Mazurku artykule OKO.press opublikowanym 25 kwietnia 2024 roku pojawiły się także wypowiedzi naukowców związanych z Nauką o Klimacie. Aleksandra Kardaś stwierdziła, że nie ma sensu podważać w nieskończoność najbardziej podstawowych ustaleń i konsensus naukowy opiera się właśnie na dowodach, a nie czyichś opiniach. Podobnie wypowiedział się Marcin Popkiewicz.

Nauka o Klimacie zaznacza, że konsensus naukowy w sprawie ocieplenia klimatu z winy działalności człowieka istnieje i składa się na niego wiedza z ponad 100 tysięcy recenzowanych artykułów naukowych na temat zmiany klimatu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]